• Головна
  • Розробка проєктно-кошторисної документації для МАСЦО: покрокова інструкція
Новини компаній
09:00, Вчора

Розробка проєктно-кошторисної документації для МАСЦО: покрокова інструкція

Новини компаній
Розробка проєктно-кошторисної документації для МАСЦО: покрокова інструкція

В умовах сучасних викликів система централізованого оповіщення є критично важливою складовою безпеки кожної громади. Згідно з планом заходів щодо реалізації Концепції розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 488-р, термін впровадження місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення (МАСЦО) продовжено до грудня 2026 року.

Багато територіальних громад уже розпочали роботу, але важливо розуміти: до 2026 року громади мають не лише розробити проєктну документацію, а й ввести систему в експлуатацію. Часу небагато, тому важливо діяти оперативно й послідовно.

В цій статті, ми опираючись на існуючу законодавчу базу та власний практичний досвід намагались зробити процес розробки проектно-кошторисної документації МАСЦО максимально простим та зрозумілим для представників територіальних громад. Інструкція допоможе громадам уникнути типових помилок і правильно організувати процес впровадження МАСЦО. Отож:

КРОК 1. Ознайомлення з законодавчою базою

Починати завжди слід з вивчення нормативної бази. Ми рекомендуємо громадам перед початком розробки проєктно-кошторисної документації (ПКД) ознайомитися з ключовими керівними документами щодо створення МАСЦО. Зібрану базу нормативів ви знайдете на нашому сайті за посиланням: https://vulradio.com

КРОК 2. Правильна назва проєкту

Це критичний момент. Законодавство України чітко регламентує види будівництва, і неправильна назва може стати причиною відмови на етапі експертизи. Існують такі види будівництва: нове будівництво, капітальний ремонт, реконструкція (з або без зміни зовнішніх геометричних розмірів), реставрація, а також існуюча забудова. Поняття “створення” чи “модернізація” у назві проєкту є юридично некоректними.

У 99,9% випадків правильна назва — "Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення в [назва громади], [назва району], [назва області]".

Більше інформації — у ДБН А.2.2-3:2014 «СКЛАД ТА ЗМІСТ ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇНА БУДІВНИЦТВО».

КРОК 3. Прийняття рішення про створення МАСЦО

Першим офіційним кроком є прийняття рішення/розпорядження органом місцевого самоврядування про початок створення МАСЦО. Його, як правило, готує управління з питань надзвичайних ситуацій. Вже на етапі прийняття такого рішення назва проекту повинна бути правильною і не змінюватися на всіх етапах будівництва.

КРОК 4. Розробка та погодження технічного завдання (ТЗ)

У березні 2024 року ДСНС України оприлюднила методичні рекомендації зі зразками технічного завдання. Його слід лише адаптувати до особливостей вашої громади. Після цього ТЗ необхідно погодити з:

  • обласним структурним підрозділом з питань цивільного захисту (наприклад, Департаментом цивільного захисту та мобілізаційної роботи);
  • територіальним органом ДСНС.

Для отримання зразку Технічного завдання громаді можна звернутися до Департаменту цивільного захисту та мобілізаційної роботи ОДА або в компанію «Вуличне радіо».

КРОК 5. Формування завдання на проєктування

На базі погодженого технічного завдання формується завдання на проєктування. У ньому зазначаються всі ключові параметри для подальшої розробки ПКД. Цей документ затверджується керівником громади та погоджується обраною проєктною організацією. Тому логічно що до цього етапу необхідно уже визначитись з проектною організацією котра буде проектувати МАСЦО.

КРОК 6. Визначення класу наслідків (відповідальності)

Клас наслідків будівництва визначається відповідно до ДСТУ 8855:2019. Для об’єктів типу МАСЦО встановлюється клас СС2, оскільки це об’єкти місцевого значення.

Більше інформації уДСТУ 8855:2019 «Будівлі та споруди ВИЗНАЧЕННЯ КЛАСУ НАСЛІДКІВ (ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ)». Самостійно розрахувати клас наслідків можна за допомогою офіційного онлайн-калькуляторапорталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за посиланням:

https://e-construction.gov.ua/ua/kalkuljator-rozrahunku-klasu-naslidkiv

(При заповненні калькулятора обираємо: вид будівництва – нове будівництво; тип об’єкта – лінійний об’єкт інженерно-транспортної інфраструктури; тип лінійного об’єкта – місцевий; усі решта полів можна проставити 1; вартість будівництва – 1000 000; розмір заробітної плати – мінімальний 8000;).

КРОК 7. Проведення шумових замірів

Це обов’язковий крок, який часто недооцінюється. Для того розпочати роботу над розробкою проектно-кошторисної документації громаді необхідно провести дослідження шумового навантаження в усіх без виключення населених пунктах, що входять до складу громади. Замір шумового навантаження може зробити «Державна установа обласний (чи районний) центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». Дані замірів є підставою для розрахунку потужності та кількості необхідного обладнання.

У протоколах обов’язково повинна бути відображена наступна інформація:

  • дані про прилад, яким зроблено заміри (модель, номер, дата повірки),
  • ПІБ спеціаліста, який виконував заміри,
  • дата та місце проведення.

Більше інформації про необхідність проведення шумових замірів в документі «Рекомендації щодо проектування та розрахунку зони впевненого приймання звукового сигналу про небезпеку "УВАГА ВСІМ!"» затверджені наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №438 від 26.07.2018 року посилання https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0438388-18/#Text

КРОК 8. Укладення договору з проєктною організацією

На цьому етапі громада обирає ліцензовану проєктну організацію, для виготовлення проектно кошторисної документації МАСЦО. З досвіду рекомендуємо громадам звертати увагу на такі фактори: наявність ліцензії на проектування об’єктів з класом наслідків не нижче СС2, розуміння проектантом специфіки МАСЦО, знання законодавчої бази, наявність сертифікованого кошторисника, наявний досвід в розробці саме проектів МАСЦО.

Для початку робіт проектній організації передаються:

  • рішення про створення МАСЦО;
  • погоджене технічне завдання;
  • завдання на проєктування;
  • протоколи шумових замірів;
  • листи погодження технічного завдання від ДСНС та ОДА.

КРОК 9. Завантаження проєкту на портал ЄДЕССБ

Цей крок, як правило, виконує проєктна організація. Уповноважений представник громади лише підписує документи кваліфікованим електронним підписом. Важливо заздалегідь зареєструвати громаду та призначити відповідальну особу з доступом до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ), щоб забезпечити повноцінний обіг документів.

КРОК 10. Проходження експертизи ПКД

Даного кроку найбільше бояться представники територіальних громад оскільки думають що екпертизу повинні проходити вони самостійно. Насправді це не так. Громада лише заключає договір з відповідною експертною організацією. Експертизу можуть проводити експертні організації незалежно від форми власності, як державні установи, так і недержавні організації та компанії, що відповідають критеріям, визначеним Мінрегіонбудом. Інформація з переліком експертних організацій, які відповідають критеріям, оприлюднюється на офіційному сайті зазначеного Міністерства (від себе рекомендуємо співпрацювати з вашою обласною філією ДП "УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА"). Після заключення договору експертам передається електронний примірник ПКД та контакти генерального інженера проектувальника та кошторисника. Будь які зауваження експерти адресують на громаді а розробникам. Вам лише потрібно набратися терпіння і очікувати завершення експертизи та отримання експертного звіту. Важливо памятати, що проєкти МАСЦО з класом наслідків СС2 проходять комплексну експертизу всієї проектної документації, а не експертизу кошторисної частини. Перелік вимог визначено в Законі України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Завдяки цим 10 крокам ви зможете самостійно пройти весь шлях — а співпраця з командою "Вуличного радіо" дозволить зробити це швидше, ефективніше й без зайвих ризиків. Ми консультуємо громади, надаємо взірці усіх необхідних документів, допомагаємо з їх заповненням, виготовляємо ПКД МАСЦО у відповідності до чинного законодавства, та беремо відповідальність за результат на кожному етапі роботи. Якщо бажаєте отримати більше інформації можете переглянути наш вебінар на тему: «Покрокова інструкція з розробки ПКД МАСЦО»

Станом на сьогодні ТОВ «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо», встановило понад 200 кінцевих пристроїв систем оповіщення чи інформування населення в різних регіонах України, включаючи Тернопільську, Хмельницьку, Івано-Франківську, Рівненську, Чернівецьку, Вінницьку, Одеську, Житомирську, Сумську, Полтавську, Чернігівську, Дніпропетровську, Харківську, Кіровоградську, Донецьку області, і має великий досвід у впровадженні систем оповіщення. Телефонуйте: (067) 340-49-59 — і зробіть перший крок до створення надійної системи безпеки у вашій громаді. Детальну інформацію про досвід впровадження систем оповіщення та інформування ви можете знайти на нашому сайті: https://vulradio.com

Статтю підготував Директор ТОВ «Українське інформаційне агентство «Вуличне радіо» - Олег Нитка.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#проєктно-кошторисна документація #МАСЦО #Вуличне радіо
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...