Трапляються випадки, коли компанія не сплачує кошти за продукцію відповідно до умов угоди. Порушення договору постачання не є рідким явищем в Україні. Забрати свої кошти в боржника цілком реально. Стягнення заборгованості можна зробити двома способами. Деталі – у нашому матеріалі.

Особливості стягнення заборгованості в наказному провадженні

Досудове врегулювання питання боргу за поставлені товари направлення претензії про погашення всієї суми. Це не завжди ефективний метод, але може залишити хорошими відносини між сторонами зобов'язань.

Якщо покупець не сплачує кошти за товар, треба зробити кілька певних дій:

  • розпочати листування з контрагентом, щоб дізнатись про причини відсутності коштів;
  • якщо боржник не відповів, сформувати та направити претензії для погашення суми боргу.

Письмова претензія про стягнення заборгованості надсилається будь-яким методом, який дозволяє зафіксувати факт її отримання адресатом. Надіслати на E-Mail претензію можна лише тоді, коли сама електронна адреса як контакт вказані в договорі. Далі треба лише чекати. Порушник умов договору має 30 днів, щоб сплатити кошти.

Особливості судового провадження для стягнення боргу

У разі, коли контрагент відмовляється розв'язувати питання мирним способом, то до суду подається заява до господарського суду. Це можна зробити в наказному чи позовному провадженні. Судовий наказ має певні обмеження згідно з ГПК. Вони наступні:

  • Грошовий борг понад 100 прожиткових мінімумів. У такому разі справа вирішується в судовому порядку через оформлення позову.
  • Понад два заявники та боржники. Заборгованість стягується лише після пред'явлення позовної вимоги.
  • Вимога про стягнення пені. За виникнення цих обставин не застосовується наказне провадження. Пеня не є боргом за договором, а лише однією зі штрафних санкцій.

Також можна стягнути 3 % річних та інфляційні втрати. Ця можливість передбачена ЦК України. Наказне провадження – швидкий метод розв'язання питання. Судовий наказ оформляється протягом 5 днів з дати надходження заяви про стягнення заборгованості.

Позовне провадження є складнішим процесом й потребує залучення адвоката. Позивач в господарському суді має довести:

  • правомірність укладання договору про постачання товарів;
  • факт здійснення постачання продукції;
  • відвантаження товарів покупцеві;
  • кількість і якість виробів згідно з правочином.

Також потрібно підтвердити, що закінчення терміну сплати коштів та відсутність оплати за товар. Крім того, позивач може стягнути штрафні санкції – пені та штрафу. Про це треба порадитись з адвокатом.

Висновки

Контрагент, який порушив умови договору постачання, може посилатись на запровадження воєнного стану. Однак законодавством передбачено захист обох сторін угоди. Воєнний стан не може використовуватись як засіб уникнення зобов'язань згідно з договором. Від відповідальності контрагент може звільнятись, якщо виконання умов угоди ускладнено настанням форс-мажорних обставин, а таким є запровадження воєнного стану. Покупцеві варто довести зв'язок між цими явищами в судовому порядку.