Поява в будинку пухнастого вихованця – радість. Але натомість приємних емоцій, які дарують тварини, вони очікують від господарів кохання та турботи. Насамперед про своє здоров'я. Паразити – поширена проблема, яка становить ризик здоров'ю вихованців, і всіх членів сім'ї.
Як відбувається зараження кішок та собак паразитами?
Основні шляхи зараження:
- аліментарний – разом із кормом чи водою, зараженими яйцями чи личинками паразитів;
- контактний – при спілкуванні хворої тварини зі здоровою, а також через предмети догляду, одяг, взуття та руки людей, які спілкуються з тваринами;
- внутрішньоутробний – дитинча заражається від матері до народження;
- трансмісивний - через укуси кровосисних членистоногих.
Потрапивши до організму тварини, паразити механічно травмують тканини уражених органів, викликаючи порушення їх функцій. Крім того, паразити забирають у господаря частину необхідних йому поживних речовин, а також виділяють у внутрішнє середовище організму продукти власного обміну, що містять різноманітні токсини та алергени.
Ендопаразити у тварин
Є паразити, які живуть всередині тіла собаки чи кішки – ендопаразити у тварин. Паразитичні черви, особливо паразитуючі в кишківнику (глисти у собак, котів), не тільки завдають шкоди організму тварини, але можуть заразити і людину (особливо дітей).
При малій кількості кишкових паразитів у собак з міцним здоров'ям зовні це може не проявлятися. З зовнішніх ознак найчастіше помітно потьмяніння шерстяного покриву та подеякі розлади травлення. Без лікування тварина стає млявою, швидко втомлюється, худне, підвищується сприйнятливість до різних захворювань, у цуценят роздутий – «щенячий живіт».
Всі глисти виділяють решти життєдіяльності (токсини) у просвіт кишківника, звідки вони всмоктуються у кров тварини. Ці паразити послаблюють ефект вакцинування проти чуми, сказу тощо. У собак і кішок у кишечнику паразитують головним чином круглі (нематоди) та стрічкові глисти (цестоди).
Круглі черви. Круглі черви, або нематоди, отримали назву за округле в поперечному перерізі тіло, витягнуте в довжину і загострене з обох кінців. Довжина тіла різних видів нематод собак коливається від 0,6 до 18 см. У кишечнику собак і кішок найчастіше паразитують чотири види нематод, з них три види в тонкому – аскарида (Toxocara canis), токсаскаріс (Toxascaris leonina), унцинарію (Uncinaria stenocephala) та один вид у товстому відділі кишечника – власоглав (Trichocephalus vulpis).
Симптоми зараження у тварин
Тільки ветеринарний лікар може визначити, які паразити потрапили в організм тварини, та призначити відповідне лікування. Проте у заражених кішок може виявитися ряд симптомів, у тому числі:
- діарея або закрепи;
- стул із кров'ю;
- набряк та почервоніння навколо анального отвору;
- наявність слизу у фекаліях;
- систематичні або несистематичні порушення роботи шкт, зміна апетиту та інше.
Якщо ви турбуєтеся про здоров'я вашої кішки, оскільки помітили якісь із перерахованих вище симптомів, обов'язково зверніться до ветеринарного лікаря.
Як проходить лікування гельмінтозів?
По перше, треба виявити які саме паразити присутні в організмі. Найчастіше, наявність лямблій чи криптоспоридій потребують складнішої схеми лікування з застосуванням сильніших препаратів з урахуванням ваги тварини.
Лікування гельмінтозів включає наступні етапи:
- діагностика;
- дегельмінтизація разова або за спеціально підібраною схемою;
- відновлювальна дієта;
- контроль стану і коригування лікування за потреби.
Вибираючи препарат для лікування або профілактики гельмінтозів обов'язково проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем, при необхідності ветеринар може призначити аналізи для тварин. Існують засоби, які нищать окремі класи гельмінтів, так і мають широкий спектр дії. Під час лікування потрібно дотримуватись граничної обережності та точно витримувати вказане в анотації дозування препарату та кратність його застосування.
Як захистити вихованця від зараження паразитами?
Своєчасне та грамотне лікування позбавить кішку від паразитів, але слід подбати про те, щоб вона не заразилася знову. Для цього потрібно дотримуватись кількох правил:
- регулярно обробляти вихованців від ектопаразитів;
- ретельно слідкувати за чистотою мисок, котячого лотка;
- проводити профілактичну дегельмінтизацію всіх тварин одночасно, не рідше одного разу на квартал.
Якщо планується поява на світ кошенят, майбутніх батьків слід обробити від паразитів за місяць до запланованої случки. Перший раз у житті кошенят можна обробляти від гельмінтів у віці трьох тижнів.
Профілактичну дегельмінтизацію слід провести і за 10-14 днів перед плановою вакцинацією. Бажано також за 2-3 дні до прийому глистогінного препарату обробити тварину проти зовнішніх паразитів.
Крім того, зверніть увагу на раціон вашого домашнього улюбленця.Найбільш оптимальне рішення, яке може зробити господар на користь здоров'я свого вихованця – підібрати високоякісні промислові корми.
Аналізи для тварин. Консультація ветеринара у Львові
Доктор Вет – ветклініка (Львів), у якій ви можете оримати комплексну консультацію ветеринара з усіх питань, що вас цікавлять. Це стосується профілактики, діагностики та лікування паразитів у тварин. Крім того, у нашій клініці можна провести діагностику на ендопаразитів для чого можуть використовуватися такі аналізи:
- визначення глистів у калі;
- преанальний зіскрібок;
- тести для визначення лямблій, криптоспоридій, дирофіляріозу та інше;
- аналіз крові на токсоплазмоз.
Ми працюємо для Вас та здоров'я Ваших улюбленців!