Дисплазія у собак - складне та іноді складно діагностоване захворювання, яке часто зустрічається у молодих собак різних порід. Це означає, що одне або обидва стегна мають неправильну форму. В результаті головки кульшового суглоба не укладаються належним чином у чашки кульшового суглоба. Це спричиняє біль і часто проблеми з ходьбою.
Тазостегновий суглоб
Тазостегновий суглоб собак, як і у людей, складається з кульшового суглоба, в якому обертається кругла головка стегна. Суглоб покритий хрящем і суглоб містить рідину суглоба, яка гарантує, що різні частини можуть плавно переміщатися поруч один з одним. Навколо суглоба є капсула суглоба. Зв'язування та м'язи таза гарантують, що тазостегнова головка міцно утримується в стегновій чашці.
Дисплазія кульшового суглоба
При дисплазії цей тазостегновий суглоб недостатньо розвинений. У цуценя зв'язка та тазові м'язи часто недостатньо сильні, а кульшова головка в чашці стегна вільніша. Якщо в суглобі занадто багато проміжку, можуть виникнути проблеми:
- суглобова капсула розтягується;
- хрящ пошкоджений неправильним рухом у суглобі;
- тазостегновий суглоб недостатньо росте.
Через ці відхилення весь суглоб і його складові з'єднуються ще гірше. Крім того, у місці пошкодження може спостерігатися ще більше пошкодження хрящів та запалення навколишніх тканин (остеоартрит). Суглобова капсула стає товстішою і жорсткішою, роблячи тазостегновий суглоб ще менш рухливим.
Як розвивається дисплазія кульшового суглоба?
Часто схильність до дисплазії є спадковою. Декілька факторів відіграють роль:
- занадто багато рухів чи вправ, як для цуценя;
- неправильний рух ще у щенячому віці;
- занадто швидке зростання;
- незбалансоване харчування;
- надмірна вага у цуценя.
Ці фактори можуть негативно вплинути на розвиток кульшового суглоба.
У якому віці дисплазія кульшового суглоба стає видимою?
Перші симптоми дисплазії собак часто видно, коли вашому цуценяті від 4 до 10 місяців. Симптоми можуть змінитися:
- Ваше щеня може кульгавити;
- Вашому цуценяті може не подобатися грати або грати сидячи або лежачи частіше;
- Вашому цуценяті може бути важко стояти, сидіти чи лежати;
- цуценята можуть дуже сильно коливатися із задніми кінцівками;
- якщо ваше щеня біжить, він може лягти обома задніми ногами одночасно, замість того, щоб поставити ноги 1 на 1 і по діагоналі один за одним. Так званий "стрибок кролика";
- задні лапи щеняти часто бувають близько один до одного.
Як діагностується дисплазія кульшового суглоба?
Діагноз встановлюється ветеринаром. Діагноз підтверджується рентгенівськими знімками стегон. Для хорошої оцінки рентгенівських знімків рекомендується робити ці знімки під седацією. Якщо у вашого цуценя є скарги, бажано поставити діагноз дисплазії тазостегнового суглоба принаймні до 6-місячного віку, тому що тоді у вас все ще є більшість варіантів і найкращі шанси на успіх лікування.
Як лікується дисплазія кульшового суглоба?
Існують різні способи лікування дисплазії тазостегнового суглоба. Лікування часто залежить від стадії/віку, в якому виявлено стан, ваги собаки, змін, які можуть або не можуть вже бути присутніми в суглобі. Варіанти лікування такі:
- консервативний (підтримуючий) – дисплазія кульшового суглоба викликає біль, тому потрібно вирішити цю проблему. Найчастіше використовуваними ліками є нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП);
- оперативне втручання – залежно від віку та розміру собаки, та змін, які вже присутні в суглобі, операція може бути обрана як лікування або лише усунення наслідків дисплазії тазостегнового суглоба.
При виявлені подібних симптомів вам потрібна не стільки ветклініка, скільки ветеринар-ортопед, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні і оперуванні дисплазії. Тільки такий ветлікар проведе необхідні тести, скерує на додаткову діагностику та підбере відповідне лікування індивідуально для Вашого вихованця.