З розвитком технологій на дорогах почали з’являтись потужні та надійні електричні автівки. Так, щось подібне можна було виготовити та вивести на ринок і раніше, але тільки у 2010-х роках електроавто вийшли на один рівень з класичним паливним транспортом. Однією з головних переваг “електричок” є дешеве обслуговування. З’ясуємо, скільки буде коштувати володіння таким авто протягом року.

IUqgpOziQ2vni7bSjtnnQpmP-LrYYJZD2u33a-RhcDV16D5QFoTOfdsR8kAOA6PY87bFhWCh03hiFUB2IT8VSOmnUonjUjxqlOuEaLBWwQ1qqQEv66fP6WHhI2vdZZp-Oia32-5IuyGdKxpZJmsEpMQ

Де безкоштовно зарядити електромобіль

Це питання непокоїть багатьох водіїв. Хоч електроенергія дешевша за паливо, завжди є бажання заощадити ще більше. Знайти безкоштовні зарядні станції можна біля наступних закладів:

  • Великі ресторани;
  • Торговельні центри;
  • Театри та кінотеатри.

Але є нюанс: більшість безкоштовних станцій розташовано на платних паркувальних майданчиках. Тобто за можливість скористатися зарядною станцією все одно треба платити. Якщо користуватися домашньою зарядною станцією, заряджати батарею можна від побутової мережі. Ціни ви напевно знаєте: 2,64 грн за 1 кВт.

hcYx5Lp2A64o61_MRcimLZJJ3eqAN2sHSRjlbCcvpCEulq4MUFDr7EJhkohstr9UJJQ5mOFnbdu34FFU7f3bSf8F9UeslfpvmvcYRRXivTQgCGG_VCJbRBLbHVIhawWKJkjrVo46KtaHECMR-AV0kSY 

Скільки коштує зарядне

Сучасні електроавтомобілі підтримують швидку та повільну зарядку. Як можна зрозуміти з цих назв, в першому випадку батарея заряджається дуже швидко – близько 30-60 хвилин залежно від моделі. У другому випадку час зарядки складатиме 8 годин та більше. Тут все залежить від ємності батареї. Для прикладу візьмемо Volkswagen ID.4 Crozz з батареєю на 84,8 кВт та запасом ходу. Будемо вважати, що щоденний пробіг авто складатиме 100 км. Скориставшись інформацією від Ncars, ми підрахували витрати на зарядку протягом року:

  • Повільна зарядка. 1 кВт = 2,64 грн. Вартість склала 14 856 грн;
  • Швидка зарядка. 1 кВт = 13 грн. Вартість склала 73 159 грн. 

Хотіли купити електроавтомобіль в Україні, але не наважились через проблеми з зарядною інфраструктурою? Потужні комерційні станції є майже у всіх містах країни. Вночі батарею краще заряджати від домашньої станції. Найвигідніший варіант: настінна станція потужністю 7-10 кВт. Гарну станцію можна купити за $350. Разом із нею варто купити зарядні кабелі та адаптери. Це ще близько $200. З огляду на майбутню економію це невеликі суми, адже середньобюджетний електроавтомобіль купити можна за $20 000 - 25 000. Якщо заряджатись тільки вдома, витрати на енергію будуть в 4-6 разів меншими за витрати на пальне. Тому електроавтомобіль купити в Україні варто хоча б заради економії на “заправках”. 

Скільки годин потрібно заряджати?

Щоб точно відповісти на питання щодо тривалості зарядки треба знати ємність батареї та параметри вбудованого в електрокар зарядного блоку. Зазвичай виробники приховують останній параметр та вказують лише час повної зарядки у швидкому та повільному режимах. Візьмемо кілька популярних моделей у базових комплектаціях. Першим вказаний час швидкої зарядки, а через знак / йде час повільної зарядки:

  • Audi e-tron. Розкішний кросовер з часом зарядки 0,67 / 9,5 годин;
  • BYD Yuan Plus. Практичний кросовер, що можна зарядити за 0,5 / 7,13 годин;
  • Beijing EU7. Бюджетний седан, що потребує 0,5 / 10 годин на зарядку;
  • Zeekr 001. Динамічний ліфтбек з часом зарядки 0,8 / 13 годин.

Одним з рекордсменів за ємністю батареї є Nio ET7 у комплектаціях 100 kWh. Як можна здогадатись з назви, авто оснащено батареєю на 100 кВт. Виробник адаптував процес заряджання, тому повний запас ходу можна отримати лише за 0,5 / 7 годин – майже як у BYD Yuan Plus із батареєю на 50 кВт. Ці електроавтомобілі купити в Україні можна у компаній-імпортерів, що співпрацюють з китайськими дилерами. Термін доставки залежить від компанії та ситуації зі світовою логістикою. Зазвичай електроавто з Китаю дістаються України протягом 90-120 днів після замовлення.