Виникнення плям на зубній емалі, скарги на чутливість або легкий біль від холодного чи гарячого - це основні ознаки початкової стадії карієсу. Спочатку це будуть невеликі цятки, які поступово почнуть збільшуватися. Якщо нічого з ними не зробити, саме в цих точках надалі утворюються каріозні порожнини. Запускати становище не варто - потрібно якнайшвидше звернутися в стоматологію для розв'язання виниклої проблеми. Усунути початковий карієс можна швидко і зовсім недорого, на відміну від того ж встановлення пломб.

4F_GW0DEP44VJ5eX7x1IsipsVEninQWr3fkyuX9mfyTeai7YYRZAv6SH-Nu5I7dGbE3aetHQCTi41xFTj8n0I1tzznrT5szHm0I-yXqoPLXp5KBCuEqBEiuXVNIaTEA2VKHFs1QE90wjVh3zI-Lstg

Ілюстрація: cis.ua

Стадії розвитку карієсу

Це захворювання розвивається в чотирьох стадіях:

  1. Початкова.
  2. Поверхнева.
  3. Середня.
  4. Глибокий.

Багато хто сумнівається, чи варто лікувати поверхневий карієс, адже його навіть помітити відразу виходить не завжди. Крім того, больових відчуттів немає. Так, проводити лікування, безсумнівно, варто, щоб хвороба не почала розвиватися далі. Уже почавшись, сам по собі карієс не минеться. Якщо проґавити момент, малопомітна плямочка почне перетворюватись на каріозну порожнину та перейде в гострий початковий карієс, що загрожує згодом перерости в пульпіт або інші ускладнення.

Симптоматика і причини початкової стадії карієсу

Карієс проявляється по-різному. На початковій стадії симптоми часто практично непомітні, якщо до них не придивлятися, і вони ніяк не турбують людину. Ось чому багато людей так часто не помічають цю стадію і звертаються в стоматологію тільки коли проблема стала серйознішою. Якщо карієс не почати лікувати вчасно, з'являться більш помітні внутрішні та зовнішні ознаки.

На початковій стадії розвитку патології зуб змінюється ледь помітно. На поверхні емалі з'являються шорсткості, нерівності, а також цятки. Останні спочатку білого кольору (відмінного від відтінку емалі), жовтуватого або темного. Зміна кольору емалі означає початок процесу демінералізації - зуб починає руйнуватися. Щойно плями стали темними, це означає, що зачеплено дентин, тобто тверду частину зуба. 

Початкову стадію карієсу лікувати найлегше - не потрібно ніяких істотних втручань, достатньо лише провести кілька нескладних процедур, щоб відновити зубну емаль.

Карієс розвивається з таких причин:

  • метаболічні розлади;
  • нестача білків, вітамінів і мінералів;
  • порушення прикусу;
  • порушення складу слини або її нестача;
  • низька опірність емалі подразникам;
  • погана гігієна ротової порожнини;
  • соматичні захворювання.

Процес лікування

Що глибше проникає карієс, то стрімкіше він руйнує зуб, особливо у дітей. Ось чому так важливо вловити цю недугу ще на початковій стадії. Тим паче, що сучасна стоматологія пропонує методи, які відповідають протоколу МОЗ та дадуть змогу швидко усунути захворювання. Лікування початкового карієсу зазвичай є простим і доступним для будь-якого пацієнта.

Якщо плями ще не потемніли, можна використовувати фторування - воно захистить від мікробів і запобіжить подальшому руйнуванню емалі. Якщо ж помітні темні точки, їх нескладно видалити, без необхідності подальшого пломбування. 

Як помітити карієс удома?

Усі знають, що необхідно відвідувати стоматолога мінімум двічі на рік для профілактики. Однак самостійні огляди також не завадять. Для домашньої діагностики початкового карієсу не застосовують ніяких додаткових інструментів, а своєчасне визначення перших ознак порушення цілісності емалі зуба - це запорука ефективного лікування.

Щоденний огляд потрібно проводити один раз на день, відразу після завершення чищення зубів. Важливо приділити процесу достатньо часу - уважно оглянути зуби на предмет будь-яких змін. Це можуть бути плями, смуги, борозенки тощо. Якщо такі будуть знайдені, потрібно постаратися самостійно визначити джерело проблеми. Наприклад, згадати, чи вживали в їжу фарбувальні продукти або чи використовували інші засоби гігієни. Якщо на інший день після чищення звичними засобами зміни не зникли - це привід записатися до стоматолога.

Чутливість також має значення. Здорова емаль не дасть змоги відчувати дискомфорт і біль, наприклад, під час вживання гарячих або холодних напоїв.

Болить зуб після лікування глибокого карієсу (пульпіту) | Dental Art

Профілактика карієсу

Ці кілька простих пунктів допоможуть довше зберегти здоров'я своїх зубів.

Гігієна ротової порожнини

Вкрай важливо чистити зуби двічі на день. Щітку потрібно міняти на нову кожні два місяці. Крім того, рекомендується періодично використовувати пасту, до складу якої входять фтор і кальцій.

Контроль харчування

Раціон має бути збалансованим і повноцінним. Бажано виключити борошняне і солодке або хоча б звести до мінімуму їх вживання. Питного режиму також слід дотримуватися.

Регулярне відвідування стоматолога

Записуватися до лікаря потрібно щонайменше раз на пів року, не тільки для профілактичного огляду, а й для професійного чищення. 

Виконуючи всі ці нескладні дії, можна надовго уникнути розвитку карієсу, позбавити себе зайвих переживань, а також витрат часу і грошей. Адже що глибше проникає хвороба, то дорожче її лікувати.