Нерідко садівники спостерігають таке явище, коли здорові кущі дають замало врожаю або навіть зовсім лишаються без ягід. Культура може добре вегетувати, але при цьому не даючи плодів. Проблему можна вирішити двома шляхами: застосувати нові агротехнічні заходи або замовити саджанці малини та почати вирощувати молоді рослини.
Що може бути не так
Наведемо як мінімум 10 причин невдачі:
- Важкі ґрунти. Вони містять здебільшого глину, яка надає щільність, тому погано піддається культивації, майже не пропускає повітря до коренів рослин, містить мало поживних речовин. Такий ґрунт не підходить для вирощування малини. Кущі треба саджати на добре дренованих, оброблених ділянках, на які було внесено торф або компост.
- Нестача вологи. Культура дуже вимоглива до зрошення ґрунту. Вода сприяє вегетації. Достатнє її надходження впливає на кількість та якість ягід, які будуть дозрівати після цвітіння куща. Волога повинна проникати глибоко до коренів, але не застоювалась там. Важливо також запобігти випаровуванню, задля цього виконують мульчування.
- Невдале формування кущів. Обрізку треба робити правильно. Видаленню підлягають гілки, з яких були зібрані ягоди. Така маніпуляція дає можливість рости та розвиватися новим пагонам, на яких буде формуватися новий врожай.
- Загущені посадки. Якщо кущі ростуть дуже близько один до одного, це заважає їм отримувати з ґрунту необхідні речовини. Їх не вистачає, як результат, цвітіння може не бути рясним або взагалі не відбуватись. Якщо ягоди і в'яжуться, то вони будуть дрібними невеликої кількості.
- Тіньова сторона. Малину треба посадити там, де вона буде отримувати достатньо сонячних променів. Це потрібно для нормальної вегетації, а саме — рясного цвітіння та дозрівання ягід.
6. Південна сторона ділянки. Влітку сонце дуже активне, спекотна погода не є сприятливою для зростання малини. Найкращий варіант — садити її на такому місці, куди сонячні промені попадають зранку, а вдень та ввечері рослини залишаються у тіні.
7. Відсутність запилювачів. Навіть рясне цвітіння не гарантує отримання багатого врожаю, хоча культура є самозапильною. Бджоли допомагають утворенню зав’язі. Якщо комахи не з’являються на ділянці, це може бути причиною низької кількості ягід на кущах.
8. Застарілі рослини. Ягідники не можуть давати постійно високі врожаї. Через деякий час їх потрібно поновлювати. Спеціалісти радять робити це кожні 10 років. Саджанці малини в Україні краще купувати восени та одразу висаджувати на постійне місце зростання, щоб навесні рослини почали гарно розвиватися.
9. Погана зимостійкість сорту або надскладні погодні умови. Від вимерзання коренів добре захищає достатній шар мульчі. Забезпечити врожайність після холодної пори з тривалим зниженням температури до критичної відмітки практично неможливо.
10. Дефіцит органічних та мінеральних сполук. Малині потрібні підгодівлі для підвищення врожаю та опірності до хвороб. Добрива бажано вносити регулярно за схемою виробника.
Скористайтеся наведеними порадами, і отримуйте гарні врожаї малини кожен рік.