До базового набору багато лікарів відносять загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічні показники, такі як СРБ, АЛТ, АСТ, ТТГ, сечовина, креатинін, Ддимер. Докладніше про це читайте на сайті медичної лабораторії https://diagen.com.ua/analyzes/.
Перелік необхідних аналізів
1. За допомогою загального аналізу крові (ОАК) оцінюється наявність запальної реакції або, навпаки, пригнічення лейкоцитарного паростка – високе чи низьке значення лейкоцитів. Показники "червоної" крові - анемія або, навпаки, згущення крові, кількість тромбоцитів. За загального аналізу сечі відстежуються запальні зміни в сечовій системі, показники фільтрації, маркери різної ниркової та позаниркової патології. Загальний аналіз крові робиться ще й з розгорнутою лейкоцитарною формулою, а загальний аналіз сечі – з мікроскопією осаду: якщо є білок у сечі, то страждає структура нирки, підвищені лейкоцити – ознаки запального процесу.
2. С-реактивний білок (СРБ) – маркер запалення. Часто він підвищений у пацієнтів із COVID-19, особливо із середньотяжкими та тяжкими формами захворювання. Тривале збереження підвищеного СРБ при підозрі на лонг-ковід найчастіше свідчить про наявність запального процесу у організмі, викликаного активацією бактеріальної флори. Її потрібно виявити та призначити адекватну терапію – частіше антимікробну. Можливі інші причини підвищення СРБ після перенесеного ковіда, наприклад дебют аутоімунної патології.
3. АЛТ, АСТ – біохімічні показники, за допомогою яких оцінюється наявність або відсутність патологічних процесів у печінці: запалення, застою жовчі – холестазу. Печінка - один з найбільш часто уражених органів при COVID-19, тому моніторинг її стану обов'язковий для всіх пацієнтів з симптомами, що тривало зберігаються, і підозрою на лонг-ковід. Крім того, стан цього органу вказує білірубін.
4. Креатинін та сечовина — біохімічні маркери ниркової патології, також необхідні всім пацієнтам, оскільки нирки теж часто страждають при COVID-19 і після лікарської терапії. Нирки - головний орган виділення людського організму, що очищає кров. Вони беруть участь в обміні вуглеводів та білків, в утворенні біологічно активних речовин, у регуляції артеріального тиску тощо. При ковіді на будь-якій стадії хвороби може розвинутися гостре пошкодження нирок. Це один із основних факторів ризику смертності. Нирки можна перевірити також за допомогою здавання калію, натрію, хлору. У пацієнтів з тяжким перебігом COVID-19 може спостерігатися гіпокаліємія (зниження калію), гіпонатріємія (зниження натрію) у крові.