Апарати з громіздким та дорогим кінескопом уже давно залишились у минулому. Їм на зміну прийшли модифікації із плоским екраном. Вони саме зображення формується на матриці, але щоб побачити його, необхідно підсвітити матрицю. У моделях попереднього покоління для підсвічування використовувалися люмінесцентні CCFL-лампи. Нині їм на зміну прийшли світлодіодні модифікації, що забезпечують високу контрастність та чіткість, за низького споживання електрики та меншої товщини. Термін служби встановлюваних у підсвічуваннях світлодіодів перевищує сотні тисяч годин безперервної роботи, без зниження інтенсивності світіння. Вони не містять шкідливих елементів і недорогі в ремонті. 

Навіть попри те, що елементи вузла підсвічування не бояться зовнішніх механічних впливів і надійно захищені елементами контролю головної плати телевізора, вони виходять з ладу. Наші майстри з сервіс-центру з ремонту телевізорів - nadomu.dp.ua/remont-televizoriv, розглянуть у цій невеликій публікації причини поломок систем підсвічування зображення тв приймачів, а також як можна виконати ремонт телевізора самостійно. Слід враховувати, що розпочинати самостійне відновлення підсвічування можна за наявності достатнього досвіду роботи з електронними компонентами та за наявності відповідного обладнання.

телевізор

Що робити, якщо не працює LED підсвічування телевізора

Якщо увімкнувши телевізор ви виявили, що зображення на екрані відсутнє, але звук відтворюється, потрібно насамперед перевірити справність підсвічування. Щоб переконатися, що решта вузлів працює нормально, достатньо на екран направити промінь ліхтарика. Динамічна картинка, що з'являється в місцях підсвічування, підтверджує припущення, що зламався вузол підсвічування матриці.

Крім цього, на несправність підсвічування можуть вказувати:

  • періодичні мерехтіння екрана;
  • пропадання через деякий час після включення зображення, з наступним мимовільним відновленням;
  • затемнення верхньої або нижньої частини екрана. У деяких випадках може не підсвічуватися центральна область екрана;
  • поява світлих плям у різних частинах екрана;

Якщо ви не маєте досвіду ремонту радіотехнічних приладів, ремонт телевізора слід довірити фахівцям сервісцентру. Дуже часто некваліфіковане втручання у схему ТВ-приймача суттєво дорожчає ремонт. Адже щоб дістатися світлодіодних лінійок, доведеться практично повністю розібрати апарат.

Причини поломок ЛІД підсвічування

У конструкцію підсвічування входить LED драйвер та комплект світлодіодних лінійок. Особливістю схеми є те, що SMD-світлодіоди включені послідовно. Тому при перегоранні хоча б одного з них підсвічування зовсім не висвітлює матрицю та екран після включення телеприймача залишається темним. Причиною відсутності підсвічування матриці екрану найчастіше є:

  • перегорання одного зі світлодіодів стрічки підсвічування;
  • ушкодження елементів LED-драйвера;
  • спрацьовування захисту у блоці електроживлення тв приймача.

Вихід з ладу елементів підсвічування найчастіше викликають зовнішні причини - стрибки напруги або підвищена вологість у приміщенні. Також високу небезпеку для елементів підсвічування становлять грозові розряди. Але іноді винуватцем поломки може стати та сам власник телевізора чи продавець магазину. Встановлення максимальної яскравості зображення призводить до скорочення ресурсу світлодіодів або їх перегорання від перегріву.

Як знайти пошкоджений компонент у вузлі підсвічування

Основним тестом несправності вузла підсвічування є перевірка наявності зображення на матриці ліхтариком. Але потрібно враховувати, що крім світлодіодів, до схеми підсвічування входить LED-драйвер, з'єднувальні дроти та основний блок електроживлення телевізора.

Насамперед потрібно переконатися, що на світлодіодні стрічки подається напруга. Для виконання вимірювань необхідно частково розібрати тв-приймач. Для цього його укладають екраном вниз на м'яку плоску поверхню (можна накрити стіл м'яким простирадлом або покривалом). Після цього відкручують підставку (ніжки) та знімають задню кришку, відкрутивши по периметру багато шурупів.

ремонт ЛІД підсвічування

Після цього знаходять за схемою компоненти, що цікавлять, включають телеприймач і тестером або мультиметром заміряють напруги. Воно має бути як на вході, так і на виході LED-драйвера. Його величина залежить від діагоналі екрану телевізора та його схемотехнічних особливостей. Далі перевіряють, чи електроживлення доходить до самих лінійок. Якщо напруга ними подається – треба шукати несправний світлодіод. Якщо напруга відсутня на LED-драйвері, необхідно запросити майстра для діагностики основних плат телеприймача або знайти поломку самостійно.

Як дістатися до світлодіодних планок та замінити несправний діод

Перш ніж приступати до подальшого розбирання апарата, необхідно переконатися, що у вас є необхідний інструмент і можливість замовити потрібні запчастини. Також знадобляться паяльна станція та навички в роботі з нею та зі схемотехнікою сучасного електронного обладнання. Якщо ви не впевнені у своїх силах – запросіть майстра сервісцентру. Усі свої дії бажано фіксувати на фото та робити текстові позначки для полегшення складання апарату. Нижче наведено приблизний алгоритм ремонту системи підсвічування (послідовність дій та склад етапів може відрізнятися в апаратах різних виробників та модифікацій).

  1. Підготуйте плоске м'яке місце, куди буде укладено зняту з телеприймача матрицю та інші деталі.
  2. Вимийте та знежиріть руки, щоб сліди торкань не залишилися на матриці та фільтрах.
  3. Зніміть плату контролера матриці (T-con), попередньо від'єднавши всі шлейфи і викрутивши всі шурупи.
  4. Звільніть дешифратори від металевого захисту, викрутивши шурупи на бічній стінці.
  5. Викрутіть кріплення передньої рамки, покладіть апарат на задню сторону і зніміть рамку.
  6. Утримуючи матрицю, акуратно переверніть корпус телевізійного приймача і звільніть дешифратори від гумових кріплень. Тепер можна зняти матрицю та перенести її на підготовлене місце.
  7. Зніміть пластикову рамку і приберіть убік плівки, що розсіюють.
  8. Уважно огляньте лінійки. Якщо є підозрілі підгоряння світлодіодів, перевірте їх тестером і за потреби потрібно їх замінити.
  9. За відсутності підозрілих ділянок ланцюга перевірте тестером кожен світлодіод. Іноді майстри для прискорення процесу пошуку поломок подають напругу окремі лінійки світлодіодів. Яка не спалахнула – у ній є несправний світлодіод.
  10. Після визначення несправної стрічки замінюють окремий діод або всю лінійку. Останнє простіше і краще.
  11. Після цього збирають апарат у зворотному порядку.

Демонтаж та встановлення нових світлодіодів виконується за допомогою паяльного фена, попередньо знявши з несправного елемента пластикову лінзу. Після заміни світлодіодного елемента лінзу встановлюють з урахуванням наявних на ній міток.

Перед тим, як зібрати телевізор, зазвичай перевіряють роботу системи підсвічування, підключивши всі лінійки до LED-драйвера. Складання виконують у зворотному порядку, відповідно до раніше зроблених фото та нотаток.