При виконанні робіт на промислових підприємствах та при обслуговуванні різних будівель, споруд, конструкцій (наприклад, у добувній промисловості, будівництві, енергетиці, харчовій промисловості, обслуговуванні рухомого складу, покрівельних роботах тощо) існує ризик травмування голови. Якщо роботи виконуються на висоті або суміщені з роботами на висоті, ризик травмування значно зростає. 

Основні ризики травмування голови працівника пов'язані з падінням самого працівника та ударами головою об елементи конструкцій та падінням предметів з висоти на голову працівника. Крім того, існують ризики удару головою об елементи конструкцій при пересуванні до робочого місця, наприклад, по горищі будівлі. Очевидно, ці ризики неможливо усунути лише шляхом проведення організаційних заходів, тому потрібне застосування засобів індивідуального захисту голови.

Вимоги до ЗІЗ голови. Стандарти. Види захисних касок.

На території СНД1 є кілька державних стандартів на ЗІЗ голови, які бажано купувати на сайті https://svan.com.ua/ua/kasketki/ . Для початку необхідно встановити різницю між двома термінами: «Захисна каска» та «Каскетка».

Незважаючи на схожість у назвах, захисні каски та каскетки призначені для різних цілей та відрізняються по порядку експлуатації. Давайте розглянемо докладніше ключові характеристики представлених ЗІЗ голови.

  1. Каска

Каска - це виріб, призначений для захисту голови працівників від падаючих предметів, впливу рідин, електричного струму та інших негативних факторів. 100% ефективність забезпечується за умови, що ЗІЗ правильно надіто, і його поверхні відсутні деформації.

  1. Захисна каскетка

Каскетка – це своєрідний виріб, що поєднує кепку та захисний шолом. Вона призначена для захисту кісток черепа при зіткненнях із твердими стаціонарними предметами. Застосування каскетки неефективне задля забезпечення безпеки від падаючих чи переміщуваних предметів.

Звертаємо увагу, що каскетки призначені для використання при першій групі ризику на робочому місці.

На вигляд каскетка являє собою укріплену кепку з козирком. При її виборі важливо враховувати обхват верхньої частини голови. Регулювання ЗІЗ здійснюється із застосуванням спеціальних кріплень.

Визначаємо головні відмінності

Як видно з визначення, захисна каска - це конструктивно складніший засіб, який захищає працівника від великих ризиків. Захисні каски в основному призначені для забезпечення захисту користувача від об'єктів, що падають, і не призначені для забезпечення захисту голови від впливу на каску ззаду, спереду і з боків. Обов'язкові вимоги до захисних касок також включають наявність властивостей вогнестійкості. На додаток до обов'язкових вимог, захисні каски можуть мати властивості поглинання енергії удару при дуже низьких і дуже високих температурах, мати захисні властивості по електроізоляції та бічній деформації, а також забезпечувати захист від бризок розплавленого металу.

Каскетка не захищає голову працівника від падіння предметів із висоти. Отже, каскетка не може застосовуватись при виконанні робіт, де існує ризик падіння предметів з висоти на голову працівника. Вони не призначені для забезпечення захисту від шкоди внаслідок об'єктів, що падають або викидаються, або рухомих і підвішених вантажів.