Для чого потрібен програматор
В сучасні котли одразу вбудовані терморегулятори, настроєні на температуру теплоносія. Мінус рішення в тому, що на вулиці стає тепліше або холодніше (навіть протягом доби), а налаштування системи опалення залишається тим же. Це викликає дискомфорт від нестабільного мікроклімату. Щоб не терпіти спеку й прохолоду у власному будинку, доводиться постійно шукати підходящий робочий режим для обладнання. Але ж власникам дорого вартісного котла це не зручно, вони хочуть покладатися на автоматику. І не хочуть витрачати багато газу і електроенергії через ручні настройки.
Тому були створені програматори для газових котлів, і зараз ми розкажемо про їхні можливості. Дуже зручно, що виробники опалювальної техніки розуміють важливість програматорів і кімнатних термостатів та передбачають під них окрему клему.
Отже, яка роль кімнатних терморегуляторів у опалювальній системі:
-
автоматична підтримка найкомфортнішої температури повітря;
-
уповільнення циклів тактування, а отже і зменшення зносу котла;
-
значна економія енергоресурсів (у деяких випадках навіть до 40%);
-
дистанційне керування температурою при підключенні Wi-Fi пристрою.
Різновиди термостатів і програматорів
Перший момент — а чим відрізняються термостати від програматорів? Призначення пристроїв однакове, але конструкція і зовнішній вигляд різні. Кімнатні терморегулятори бувають механічні або електронні з екраном. Тижневі програматори — завжди цифрові, з сучасним дизайном, високою точністю вимірів та налаштувань.
Другий важливий нюанс — терморегулятори бувають мережеві і бездротові (стаціонарні й дистанційні). В обох систем є переваги й недоліки.
-
Мережеві (провідні, дротові) термостати потребують проведення кабелю від котла до місця встановлення приладу. Двожильний кабель поєднує з одного боку загальний контакт програматора (COM-клема) та нормально-відкритий контакт (NO), а з іншого боку клеми котла без врахування полярності. Якщо будинок добре відремонтований, власнику буде важко наважитись на прокладання нового кабелю.
-
Бездротові моделі складаються з 2 частин: приймач, встановлений біля котла та підключений до електромережі, а також термостатний блок, що живиться від батарейок/акумулятора. Його зручність та головна перевага полягає в дистанційному керуванні. Якщо взяти термостат з Wifi та підключити до Інтернету, завантажити додаток на смартфон, можна управляти температурою в приміщенні, звідки захочете. Дуже зручно віддалено «приглушити» котел, коли власник знаходиться на роботі, та збільшити інтенсивність горіння перед приходом додому. Але швидкість бездротових пристроїв ніколи не зрівняється з швидкодією дротових.
Третя точка зору — це бюджет на техніку. Якщо він обмежений, є сенс обрати простий побутовий електротермостат з підключення в мережу. Можна обійтися навіть механічною моделлю з одним режимом налаштувань. Але, якщо ви можете собі дозволити вдвічі більше витрат, спробуйте переваги цифрових програматорів. Вони налаштують температурні програми на кожен день тижня та час доби в залежності від індивідуальних потреб, точно виміряють зміни температури в будинку, швидко подадуть сигнал на ввімкнення/вимкнення газового котла. І є навіть зональна автоматика, яка підлаштує опалення в залежності від типу приміщення.
Часті питання про терморегулятори
Багатьом цікаво, що буде з контуром ГВП на двоконтурному котлі, коли спрацює команда програматора на відключення? Відповідь проста: гаряче водопостачання працюватиме й надалі, бо програматори управляють тільки опалювальним контуром.
Також люди сумніваються, чи працює програматор у будинках з теплою підлогою. Так, працює, бо це універсальний засіб регулювання температури для радіаторного, підлогового та комбінованого опалення. Щоб управляти температурним режимом у кожному приміщенні окремо, знадобиться зональна автоматика.
Де краще встановити настінний програма тор, питають люди. Котельні спеціалісти рекомендують монтувати пристрій у кімнаті, де власник проводить найбільше часу. Якщо спалень в будинку декілька, краще обрати для монтажу програматора найбільш холодне приміщення.