Діагноз лімфедема, лімфомах, слоновість, - це набряк певних частин тіла, спричинений нефізіологічним застоєм лімфи. Існує два типи лімфедеми. Первинна, яка може виникнути внаслідок вроджених аномалій, та вторинна лімфедема - найчастіше внаслідок пошкодження лімфатичних судин, наприклад, в результаті травми. Лімфедема - це серйозний стан, який навіть може призвести до ампутації кінцівки.

Лімфедема - це набряк тканин, який може відрізнятися за ступенем тяжкості. Класифікація включає п’ять ступенів цього захворювання, від легкого до дуже запущеного, що називається елефантіаз. Лімфоедема обумовлена ​​порушеннями відтоку лімфи (лімфатичної рідини), що утворюються в лімфатичних вузлах.

Зазвичай завдання лімфатичної рідини полягає у виведенні непотрібних речовин з тканин. Порушення функціонування лімфатичних судин змушує ці речовини залишатися в тканинах. На початковій стадії захворювання організм намагається впоратися з проблемою збільшення вироблення лімфи - це так звана латентна стадія. На жаль, через деякий час компенсаторні механізми організму вичерпуються, а речовини, що не виводяться, призводять до появи невеликого набряку - першого ступеня лімфедеми.

З часом симптоми посилюються, а набряк залишається. Через деякий час спостерігається великий і постійний набряк шкіри та підшкірної клітковини, тобто так званий елефантіаз. Зазвичай лімфедема виникає на кінцівках.

Причини лімфедеми

Первинна (вроджена) лімфедема - це стан, який зазвичай виникає в результаті аномального розвитку капілярів, наприклад:

  • аплазії (відсутність капілярів),
  • невеликої кількості капілярів,
  • дефектів будови капілярів (наприклад, гіпоплазія).

Через ці відхилення організм не здатний вивести адекватну кількість лімфи. Спадкова хвороба Мілрой також може бути причиною лімфедеми.

Вторинна лімфедема викликана пошкодженням лімфатичних судин. Це може статися в результаті:

  • травми (наприклад, розтягнення зв’язок),
  • хронічної венозної недостатності,
  • захворювання сполучної тканини,
  • запалення лімфатичних судин,
  • післяопераційних ускладнень,
  • терапії злоякісних пухлин.

Лікування

Терапія лімфедеми докладніше за посиланням - це тривалий процес, який може тривати до багатьох місяців. 

У разі дуже важких станів захворювання (лімфедема п’ятого ступеня) часто доводиться проводити хірургічну процедуру для видалення набряклої та гіпертрофічної підшкірної клітковини. На жаль, цей метод терапії несе ризик ускладнень у вигляді некрозу шкіри. Хороші результати в терапії досягаються використанням мікрохірургічних процедур, що включають трансплантацію лімфатичних судин та створення нових лімфатичних сполук.