Суші – дуже смачна та популярна страва. Багато людей віддають перевагу саме цьому делікатесу, відвідуючи ресторани чи готуючи його самостійно. Для цього потрібно купити рибу http://r-b.in.ua/produkciya/, що підходить для ролів. Вона – головний інгредієнт, може використовуватися в сирому вигляді. Але чи безпечно її так вживати?
В яких випадках небезпечна сира риба?
Знамените японське блюдо небезпечне саме головним інгредієнтом. В класичній страві використовують сиру рибу, яка містить в собі певні види бактерій. Якщо її неправильно обробили, то у любителів ролів можуть виникнути наступні проблеми.
- Стафілокок. До речі, ця паличка може бути не тільки у морській рибці, яка й використовується для суші. Ще вона часто є в рисі. Тому важливо його гарно промити, відварити та швидко охолодити. Інакше стафілококова флора буде розмножуватись.
- Глисти. Хвороба Anisakiasis викликається паразитарним оселедцевим глистом, личинки якого знаходяться в різних видах риби. Якщо суші було приготовлено саме з неї, ви можете заразитися.
- Сальмонела. Ця бактерія дуже небезпечна і може розмножуватись в сирій рибі. Часто сальмонельоз приводить до жахливих наслідків, тому при нудоті, блюванні чи інших признаках отруєння необхідно відразу звернутися до лікаря.
Запам’ятайте, що не всю рибу можна використовувати для суші. Не підходить річкова, а ось червона морська буде гарним варіантом. Також часто додають морепродукти. Щоб не отруїтися рибу прийнято обробляти, засолювати. Але якщо вам хочеться все ж сирої, потрібно розібратися, в яких випадках її доцільно вживати.
Умови вживання сирої риби
Будь-яке філе може бути заражене паразитами чи мікробами. Якщо ж воно пройшло правильну обробку на чистій кухні, то можна не боятися його вживати. Сиру рибу можна додавати до суші в таких випадках:
- вона була вирощена в штучних умовах, її лікували, контролювали наявність паразитів, годували особливим кормом;
- морська або океанічна риба пройшла шокову заморозку, тому вона зберігає свою якість та властивості.
Не можна вживати той продукт, який декілька разів заморожувався та розморожувався. Тоді в ньому розмножуються шкідливі бактерії. На такому філе дуже товстий шар льоду.
Ще раз слід наголосити, що в річковій рибі, крім осетрових, мешкають паразити. Вони небезпечні для людини. Тому таке філе потрібно гарно обробити – проварити чи прожарити. В сирому вигляді можна їсти стерлядь, але також, в невеликій кількості.
Дотримуючись цих правил, ви зможете насолоджуватись суші і не боятись за себе.
Більш детальна інформація на сайті компанії ПрАТ «Боровицьке».