Ринок електронної комерції стрімко розвивається, і все більше людей віддає перевагу покупкам в інтернеті. Саме тому багато підприємців, раніше зайнятих у сфері традиційної торгівлі, уже перейшли на онлайн-продажі. Однак можливість заробляти на торгівлі в інтернеті приваблює і підприємців новачків, які часто абсолютно не розуміють, як саме організувати продажі та які документи слід отримати для законної діяльності. Тож як зареєструвати інтернет магазин, не порушуючи законодавство? Пропонуємо розібратися.

Очевидно, що недостатньо просто замовити створення онлайн-вітрини або зареєструватися на торговельному майданчику. Необхідно приділити увагу юридичним питанням. Найперше — це форма реєстрації.

В Україні існує чотири форми реєстрації підприємств:

  • ФОП (або СПД) — найпростіший варіант, адже не вимагає оформлення великої кількості документів;

  • ПП — на відміну від попередньої форми, власники приватного підприємства не несуть відповідальності за нього власним майном;

  • ТОВ — характеризується мінімальною відповідальністю своїх учасників стосовно претензій до товариства;

  • АТ — товариство, уставний капітал якого розділений на акції однакової номінальної вартості.

Якщо ви плануєте відкривати інтернет-магазин самостійно, зареєструватися як ФОП цілком достатньо, однак якщо ваш бізнес створений на партнерських умовах, необхідно реєструвати ТОВ і прописувати уставну частку кожного з партнерів.

Наступне питання — оподаткування. Для ФОПів та ТОВ, які діють за КВЕД 47.9 «Роздрібна торгівля поза магазинами» підходить 2-га і 3-тя групи оподаткування. Вибір однієї з них залежить від потенційного прибутку та кількості працівників.

Для інтернет-магазинів переважно достатньо 2-ої групи (до 1 млн грн і 10-ти працівників), однак якщо ви плануєте мати до 20-ти осіб найманого персоналу, слід обирати 3-ю групу.

Крім цього, обов’язково необхідно оформити документи на товар. Якщо він імпортний, має бути митна накладна, яка підтверджує розмитнення та сплату всіх передбачених податків. Також є перелік продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації. Однак ніхто не забороняє мати й добровільні сертифікати на товари, щодо яких немає такої вимоги. Це підвищує рівень довіри клієнтів до продавця.

Як організувати торгівлю в мережі?

Щоб розпочати онлайн-продажі, необов’язково інвестувати гроші в розробку власного веб-сайту. Маркетплейси надають можливість швидко запустити торгівлю в мережі, використовуючи вже відпрацьовані інструменти. Це дозволить зекономити не тільки гроші, але й час.

Головне завдання маркетплейсу — організувати ефективну комунікацію між продавцем і покупцем. Просуванням такого майданчику займається ціла команда маркетологів і SEO-спеціалістів, які вдосконалюють юзабіліті, слідкують за трафіком та оптимізують платформу для виведення в ТОП пошукових запитів.

Щоб розпочати торгівлю на маркетплейсі, достатньо зареєструватися на онлайн-майданчику як продавець, оформивши заявку та надіславши компанії-оператору всі необхідні документи. Після отримання листа з підтвердженням, що сервіс зацікавлений у співпраці з вами, можна починати завантажувати каталог товарів і заповнювати основні сторінки інформацією про компанію, варіанти доставлення та оплати товарів тощо.

Зверніть увагу, що маркетплейси можуть працювати за двома схемами:

  • робота з фулфілментом — товари знаходяться на складі маркетплейса, і саме його спеціалісти здійснюють формування та відправлення замовлень;

  • робота за принципом «замовлення за замовленням» — продукція зберігається на складі продавця. Маркетплейс передає замовлення компанії-продавцю, і він надсилає товар клієнту.

Перший варіант зазвичай застосовується для роботи з компаніями з великим оборотом товарів, а новачки обирають другий варіант.