Як не сумно, далеко не всі батьки відповідально ставляться до своїх обов'язків. Нерідко життя диктує таку сувору міру, як позбавлення батьківських прав https://astarta-law.com.ua/pozbavlennya-batkivskix-prav/. Обґрунтовується цей крок тим, що один з батьків, не залежно від обставин – проживання в шлюбі, спільного проживання, частоти спілкування з дитиною, може використовувати свої права на шкоду.
Що мається на увазі під батьківськими правами
Батьки мають право:
- Займатися вихованням.
- Розпоряджатися майном дітей.
- Представляти інтереси дитини в судах та державних органах.
- Виїжджати з дітьми за кордон.
- Отримувати адресну матеріальну допомогу.
- Ветувати угоди особи, що не досягла повноліття.
- Претендувати на матеріальну допомогу від дитини в похилому віці.
Перераховані далеко не всі права, багатьма з яких «погані» батьки можуть захотіти користуватися на шкоду дитині. Закон суворо ставиться до будь-яких посягань на права дітей, проте строго розглядає і питання про позбавлення батьківських прав, не бажаючи позбавити дитину законного батьківського піклування. У цій сфері чимало зловживань. Батьки, що перебувають у конфлікті, можуть спробувати нашкодити один одному, прикриваючись положеннями законодавства, тому суд приймає до розгляду справи в жорстко обумовлених рамках:
- жорстоке поводження;
- батьки зловживають алкоголем, або є наркоманами;
- мати, батько або вони обидва ухиляються від виховання;
- експлуатують дитячу працю;
- піддалися судовому переслідуванню за жорстоке поводження з дитиною;
- протягом півроку не проявляли до долі своєї дитини ніякого інтересу.
Звичайно, зазначені причини повинні бути розглянуті об'єктивно. Наприклад, батькові чи матері можуть перешкоджати бачитися з дітьми, внаслідок чого він чи вона не може робити ніякого впливу на їх виховання.
Порядок виробництва
Питаннями позбавлення людини батьківських прав має право займатися тільки суд. Щоб звернутися зі своєю проблемою, необхідно підготувати повний пакет необхідних документів та передати його в місцевий суд за місцем прописки відповідача. Щоб уточнити список необхідних паперів у вашому випадку, ви можете звернутися за допомогою до фахівців компанії Астарта, що надають юридичні послуги в тому числі й з цих питань.
Якщо дитина проживає з одним з батьків, та паралельно подається позов на стягнення аліментів, заяву можна подати за місцем своєї прописки. З подібним позовом має право звернутися один з батьків, опікун, член сім'ї, навчальний або медичний заклад, орган піклування та опіки, прокурор, сама дитина при виконанні 14 років. Близькі родичі мають право звернення до суду нарівні з кровними батьками, навіть не маючи для цього жодних доручень та дозволів.