З віком наш скелет зазнає дистрофічних змін. Вони полягають у зношуванні міжхребцевих дисків та суглобів. Цей процес зношування разом отримав назву «остеохондроз», який часто супроводжується болем в шиї та спині. Безліч причин можуть спровокувати виникнення цього захворювання. Найбільш відомі - малорухливий спосіб життя та значне навантаження на хребет, ускладнюють стан неправильне сидіння за столом, неправильна постава та інше.
Особливо широкого розповсюдження набуло лікування шийного остеохондрозу, адже недуга особливо небезпечна саме в області шиї. При її проявах може спостерігатися здавлювання кровоносних судин, а це, в свою чергу, загрожує людині погіршенням мозкового кровообігу, запамороченням, загальною слабкістю.
Основні ознаки та причини шийного остеохондрозу
Серед найчастіших симптомів – постійний або регулярний головний біль, поколювання в кінцівках, перепади тиску, відчуття холоду та «мурашок». Проявляється також скутість під час рухів головою, оніміння губ і «клубок» у горлі, а також запаморочення, що може свідчити про пошкодження артерій. Часто біль маскується під сердечний приступ або стенокардію. Трапляються навіть такі прояви шийного остеохондрозу як погіршення зору і слуху. Тоді лікування шийного остеохондрозу ускладнюється.
Діагности класифікують такі 4 стадії розвитку хвороби:
- при першій - характерні дистрофічні зміни з ледь помітними відчуттями;
- друга – виявляється у зміні структури дисків;
- третя стадія — характерна випиранням ядра диска за анатомічні межі;
- при четвертій – спостерігаються нарости на кістках, шия може мати обмежену мобільність.
На початкових етапах людина зазвичай не відчуває значного дискомфорту, а для того, щоб позбутися тимчасових симптомів іноді буває достатньо трохи змінити звички і спосіб життя. Також значну користь принесе нескладний комплекс спеціальних вправ, які підбере фізичний терапевт-реабілітолог. А от при хронічних і прогресуючих ознаках недуги профілактичні міри вже не несуть великої користі.
В основній більшості, фахівці одностайні – патології остеохондрозу шийного відділу повністю не вивчені: до причин хвороби можна віднести порушення обміну речовин, м’язову атрофію, яка трапляється як результат захворювання на діабет, та порушення кровообігу. Часто подібні ускладнення спричиняє куріння та значні фізичні навантаження.
З іншого боку, позитивне значення на профілактику недугу має збалансоване харчування, фізична активність, часта зміна положення протягом дня, чергування різного роду навантажень та роду занять, здоровий сон, кінезіотерапія ВКТ.
Способи лікування шийного остеохондрозу
Лікування шийного остеохондрозу носить комплексний характер. Вправи, призначені для курсу лікування, обов’язково мають призначатися фахівцем, який визначить ступінь і перебіг хвороби.
У випадках прогресування може бути призначено курс фізичної терапії та курс масажу. Найкращі на сьогодні методи лікування шийного сотеохондрозу – сеанси на медичному пристрої Кипарис та відновна кінезіотерапія ВКТ. Окрім того, в деяких випадках допомагає фізіотерапія та бальнеотерапія – протягом довгого періоду вони є незмінним елементом лікування в санаторних установах. Іноді доцільним є вживання спазмолітичних та аналгетичних препаратів, різного роду протизапальних засобів та вітаміну В. Але всі ці процедури повинні застосовуватися виключно після детальної діагностики за рекомендацією і під контролем лікаря.
Сучасна медицина має на озброєнні відповідні медичні протоколи лікувального та реабілітаційного характеру. Більшість лікування відбувається безмедикаментозно. Досвідчені терапевти-реабілітологи проводять відновлювальні процедури у вигляді кінезіотерапії, тракційно-декомперсійних сеансів для хребта, на допомогу приходять спеціальні вправи на професійних тренажерах-кросоверах.
Такі курси лікування та відновлення складаються індивідуально по відношенню до кожного пацієнта — із врахуванням стадії захворювання та особливостей організму.