Нещодавно система Прозоро святкувала свій третій день народження — три роки від офіційного запуску бази даних державних закупівель. І якщо тоді, влітку 2016 року більшість підприємців із обережністю реагувала на можливість участі у публічних тендерах, то сьогодні участь у державних закупівлях — пріоритетний напрямок розвитку значної частини бізнесу і ціла екосистема постачальників усіх рівнів. Але чи можна отримувати від державного сектору більше грошей?

Спосіб перший — розміщення у ProZorro Market

Достатньо проаналізувати результати діяльності системи Прозоро у аналітичному модулі BI ProZorro, щоб дізнатися одну просту істину: допорогових закупівель відбувається у кілька разів більше, ніж надпорогових. Тобто, більшість закупівель має дрібні обсяги й проводиться без звичного тендера. І все це — гроші, які теж можна і потрібно враховувати у власних бізнес-планах. То як вийти на «допороги», якщо тендери не проводяться?

Саме для допорогових закупівель навесні цього року було запущено принципово новий сервіс — електронні каталоги ProZorro Market. Використовуючи простий і надійний механізм eCommerce, перший офіційний онлайн-магазин для держзамовників дозволяє забезпечити прозорі та конкурентні закупівлі навіть без проведення тендера. Для цього потрібно звернутись до одного з адміністраторів сервісу з метою проходження кваліфікації та розміщення власних пропозицій на сторінках каталогу:

  1. ДП «Медичні закупівлі України» — для розміщення медичних матеріалів і фармацевтичної продукції.
  2. ДП «Професійні закупівлі» — для розміщення у решті товарних категорій.

Наразі продавати через ProZorro Market можна лише деякі товари, але після приєднання нових постачальників асортимент розширюватиметься, а у планах — навіть продаж стандартизованих послуг.

Спосіб другий — паралельна участь у комерційних тендерах

Другий спосіб заробляти на Прозорро — це брати участь не лише у державних тендерах. Зазвичай на тому самому майданчику, де учасник шукає публічні закупівлі держустанов, є окремий розділ з електронними торгами на постачання тих самих товарів, послуг чи робіт приватним компаніям. І розміри цього ринку — щонайменше такі самі, як і державний сектор.

Серед додаткових переваг — відсутність комісії майданчика за подання пропозицій, адже за організацію тендерів платить замовник. Також комерційні закупівлі відрізняються значно простійшими вимогами до оформлення тендерних пропозицій.