Якщо правильно підібрати апарат для вимірювання радіаційного фону, то можна завжди бути в курсі в безпечності середовища, в якому ви знаходитися. Сьогодні це простіше ніж здається, тому що дозиметри представлені у великому асортименті і в плані розмірів, і навіть в плані цін. На сайті інтернет-магазину Luxmed.com.ua можна підібрати ту модель, яка як найкраще буде відповідати вимогам покупця і дозволить йому проводити вимірювання радіаційного фону і отримувати точні результати. В залежності від того який саме пристрій потрібен людині, можна вибрати прості дозиметри, або дозиметри-радіометри, які справляються з функціями двох пристроїв.
Різноманіття моделей
Умовно пристрої можна розділити на професійні та побутові. Перші відрізняються складною конструкцією, потребують певних вмінь та навичок по експлуатації. Та й ціна такого пристрою, розробленого для професійного використання, достатньо висока, отже купувати його для експлуатації в домашніх умовах не варто, та й дорого. Саме для звичайних споживачів були розроблені моделі, які відрізняються не тільки доступною ціною, так простотою експлуатації, а й компактними розмірами та легкою вагою.
Дякуючи таким характеристикам, дозиметри можна брати за собою і при необхідності контролювати рівень радіації в тому чи іншому місці. Принцип дії побутового дозиметру аналогічний до роботи професійного пристрою. Але побутові моделі майже не визначають альфа-частинки та і не завжди здатні відділити гамма- та бета-випромінювання. Але незважаючи на те, що погрішність у побутових дозиметрів вища, все одно вони прекрасно справляються зі своєю основною функцією – визначення рівня радіаційного забруднення.
Доступні моделі
На ринку сьогодні представлені різні пристрої, виготовлені різними виробниками. На Luxmed.com.ua можна придбати пристрої з різними видами лічильників, які і складають основу будь-якого апарату. Саме детектор або лічильник – це головна деталь будь-якого дозиметра за допомогою якої і визначається радіоактивний фон.
В залежності від лічильника, який змонтований в пристрій, дозиметр може реєструвати альфа-, бета- або гамма-випромінювання. Хоча, більшість моделей оснащені лічильниками, які реєструють два види випромінювання і частіше це комбінація із гамма- і бета-випромінювання.
Для реєстрації альфа- та бета- випромінювання знадобиться слюдяний лічильник Гейгера, який часто ще називають торцевим. Не менш популярними рахуються газорозрядні лічильники ті їх різні модифікації. Датчик здатен реєструвати гамма- та бета-випромінювання але виводити на дисплей такий невеликий пристрій буде тільки критичне перевищення норми. Для виготовлення індивідуальних дозиметрів частіше використовуються термолюмінесцентні лампи, які відрізняються невеликими розмірами. Як правило їх використовують для визначення накопиченої дози від випромінювання рентгенівського типу.
І нарешті використовуються ще сцинтиляційні кристали, які, зі слів самих виробників, позиціонуються як найчутливіші. Наприклад, при порівнянні з лічильником Гейгера чутливість сучасного дозиметра на основі сцинтиляційних кристалів вища в 20 разів. Крім того вони дуже компактні та зручні у використанні. Існують навіть кишенькові моделі, які зручно брати за собою будь-куди і використовувати не стільки для визначення рівня радіації а виявлення її джерела.
Вид лічильника який вмонтований в дозиметр впливає і на його точність, і на його функціонал, і на вартість моделі. До речі слід відрізняти дозиметри і радіометри. Бо радіометр – це пристрій, який шукає джерело випромінювання і визначає рівень забруднення «тут і зараз». Тоді як дозиметри – це апарати які вимірюють отриману або накопичену дозу радіації. Безперечно краще купувати моделі, які об’єднують функціонал обох пристроїв і позиціонуються як дозиметри-радіометри. Окрім цього при бажанні придбати індивідуальну модель варту переконатися що в неї:
- невеликі розміри (пристрій має поміщатися у кишені);
- живлення від акумулятора або звичайних батарейок;
- є якісний дисплей, на який виводяться дані в числовому форматі (зрозумілому для більшості споживачів);
- простий інтерфейс.
Також треба переконатися що вибрана модель може реєструвати і гамма- і бета-випромінювання. Надсучасні моделі, при виробництві яких використовуються інноваційні технології, купувати не варто, бо з ними буде складно впоратися людині яка не має спеціальної освіти чи не працює в складній сфері радіології. А от прості портативні кишенькові моделі будуть дуже актуальними, так як допоможуть якщо не впливати на радіоактивний фон, то хоча б точно знати його рівень і вжити необхідних дій для самозахисту.