• Головна
  • Війна проти України очима дітей у малюнках
07:48, 8 січня 2023 р.

Війна проти України очима дітей у малюнках

Війна проти України очима дітей у малюнках, фото-1

На виставці в Українському інституті сучасного мистецтва представлені твори дітей з охопленої війною країни, зокрема зображення битв, намальовані дітьми віком від 9 років. Ліндон Френч

Чикаго, США — На стінах музею сучасного мистецтва в Українському селі, кварталі та культурному анклаві тут, висить малюнок падіння Маріуполя, однієї з найкривавіших битв під час вторгнення Росії в Україну. На тлі яскраво-помаранчевого неба дим, намальований фломастером, клубочиться над розваленими будівлями, коли над головою пролітають російські літаки.

Художник? Хлопчику Роману 9 років.

У тій же галереї висить картина із зображенням синьо-зеленого танка 7-річного Іллі. Під нею озброєнийукраїнський солдат, якого 10-річний Тарас намалював олійною пастеллю, стоїть на варті зоряного неба.

Роботи є частиною виставки дітей України, багато з яких переміщеночерез війну та запрошені малювати в лікарнях, дитячих будинках і художніх студіях у Львові, місті на заході країни, яке служило притулком від нападів на сході.

Серед речей, упакованих у дві валізи та доставлених літаком до Чикаго, були пальчикові малюнки малюків і складні малюнки підліткових студентів мистецтва. Зараз вони заповнюють галерею в Українському інституті сучасного мистецтва, який було засновано в 1971 році та має постійну колекцію з роботами Олександра Архипенка , Жуля Оліцького та Патріка Колфілда.

Війна проти України очима дітей у малюнках

Війна проти України очима дітей у малюнках

Роботи на виставці – це компіляція зображень, створених учнями-художниками на уроках, а також іншими дітьми, яким малювання пропонувалося як терапія в центрах соціального обслуговування. Ліндон Френч

Минулого місяця виставка абстракції припинилася, а роботи таких художників, як Роман, Ілля та Тарас, зросли.

«Їхнє почуття художнього вираження — це те, чого бажає кожна доросла людина», — сказала Христина Вишницький, помічник куратора музею, проходячи нещодавно вдень галереєю.

Роботи почали створюватися в перші дні війни на заняттях з мистецтва Наталії Павлюк, 45 років, художниці, яка викладає живопис у НУ «Львівська політехніка», та її доньки Юстини Павлюк, 21, студентки архітектури та дизайну.

«Ми почали думати, що ми можемо зробити, щоб допомогти Україні перемогти», – сказала Наталія Павлюк українською мовою, а її дочка була перекладачем. «Багато людей потребують уваги та арт-терапії, і ми знаємо, що у нас це добре».

Війна проти України очима дітей у малюнках

Війна проти України очима дітей у малюнках

Наталія Павлюк викладає художнє мистецтво у центрі підтримки у Львові, який обслуговує переселенців зі сходу України. Alina Komarova

Павлюки відвідали лікарні, дитячі будинки та модульні будинки для сімей переселенців із запасом фарб, пастелі та паперу. Багато дітей вирішили зобразити образи війни — танки, солдати, літаки, — але ті, хто пережив найсильнішу травму, як правило, зосереджувалися на більш легких образах, кажуть вони.

У дитячій лікарні у Львові 8-річна дівчинка зі сходу України на ім’я Марія намалювала помаранчевого смугастого кота, який сидить на кухонному столі, згадує Юстина Павлюк. Коли Марію запитали, чи є у неї брати і сестри, вона сказала, що її сестра загинула під час обстрілу автобуса, яким вона їхала зі столиці Києва.

На безкоштовному занятті в художній галереї у Львові 10-річна дівчинка на ім’я Вероніка намалювала себе в рожево-помаранчевій сукні, стоячи поруч із другом, розповіли Павлюки. За фігурами Вероніка намалювала будинок, у якому, як вона собі уявляла, могли б розміститися всі її друзі, які загинули на війні. За їх словами, вона втратила палець і зір на одне око під час російського обстрілу. Її сім’ю вбили.

«Коли з ними працюєш, важко не плакати, – сказала Юстина Павлюк, – але вони продовжують жити».

У художньому музеї в Чикаго війна стала центральною темою його роботи.

Розташований поруч із українським банком і через дорогу від ошатної української церкви, музей відкрив одну зі своїх галерей для всіх, хто хотів творити мистецтво про війну. Він також став свого роду ресурсним центром для людей, які бажають допомогти військовим зусиллям і біженцям, які оселилися в цьому районі, сказала Адрієнн Кохман, куратор музею.

Подружжя Павлюків розповіло про свою роботу у Facebook, чим привернуло увагу члена правління музею Марти Фаріон, далекої родички родини. Вона допомогла їм отримати грант і організувати поїздку до Сполучених Штатів, де вони також демонструють дитячі роботи в Анн-Арборі, штат Мічиган, і в академії мистецтв в Арканзасі.

Багато робіт на чиказькій виставці під назвою «Діти війни» виставлені на продаж, а виручені кошти підуть на продовження роботи в Україні, повідомили Павлюки. Це триватиме до 12 лютого.

Війна проти України очима дітей у малюнках

Війна проти України очима дітей у малюнках

Багато дітей воліли зображати образи війни — танки, солдати, літаки — але ті, хто пережив найсильнішу травму, зосереджувалися на більш легких образах. Ліндон Френч

«Для когось це просто «каракулі», – написала українською мовою Наталія Павлюк у дописі у Facebook . «Для нас це найщиріші та найкращі витвори мистецтва».

Вишницький, помічник куратора, любить розглядати роботи, як на уроці історії мистецтва.

Картина 4-річної дівчинки з Попасної, яка виглядає як колекція квітів, нагадує Вишницькому роботу Ернста Людвіга Кіршнера , яка висить у Музеї сучасного мистецтва. Вона також відзначила «вангогівський» стиль дитячого натюрморту із соняшниками — національною квіткою України та символом солідарності з країною.

«Вони піднесені, тому що вони знаходяться в музейній обстановці, і я відчуваю, що говорити про мистецтво будь-яким іншим способом – це ведмежа послуга», – сказала вона, додавши зі сміхом: «Ви бачите, як такі абстрактні роботи проходять на Sotheby’s на мільйони».

На виставці представлені роботи клієнтів львівської арт-студії Наталії Павлюк, а також тих, хто брав участь у безкоштовних заняттях у центрах соціальних служб.

У студії 10-річна Анна намалювала привида українського солдата, який стоїть у полі з синьо-жовтим прапором. 12-річний Гліб, дитина солдата, намалював свою сім’ю, яка протистоїть російському ракетному обстрілу.

15-річна студентка художньої студії Ярина Купибіда розповіла, що її привернула вірусна фотографія вагітної жінки, яка була змушена втекти з пологового будинку в Маріуполі через авіаудар Росії . Жінка була зображена загорнутою в ковдру із закривавленим обличчям.

Ярина, яка мешкає у Львові та побачила фото в мережі, зобразила жінку, яка несе новонароджену дитину , загорнуту в ковдру. «Для мене це була надія, що у цієї жінки є майбутнє», — сказала вона.

Через пару днів після нападу Associated Press повідомило, що дитина жінки успішно народилася.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#війна в Україні 2022
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...