Цікаво знати
08:30, 28 листопада 2021 р.
Надійне джерело
Початок Різдвяного посту, День Біблії та Ханука: у цей день 28 листопада
Цікаво знати
28 листопада — 332-й день року (333-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 33 дні.
Іменинники – Маркел, Хома, Гурій, Микита, Пилип, Матвій, Григорій, Степан, Сергій, Микола, Петро, Дмитро, Михайло, Іван, Варвара.
Релігійні свята: Мучеників і сповідників Гурія, Самона і Авіва, преподобного Паїсія Величковського.
Початок Різдвяного посту (Пилипівський піст).
Кожного року напередодні Різдва Христова у православ’ї розпочинається постування, яке триває 40 днів: з 28 листопада по 6 січня, тому в церковному статуті воно називається Чотиридесятницею. Друга назва – Пилипів піст (починається одразу після святкування пам’яті святого апостола Пилипа). Метою посту є підготування вірян до великого свята – Різдва Христова.
Різдвяне постування не вважається суворим в порівнянні з іншими постами. Під суворою забороною м’ясо, яйця та молочні продукти. В понеділок, середу й п’ятницю не можна вживати вино, рибу та їжу з олією. Щовівторка та щочетверга олія вживається. Дозвіл на куштування риби діє під час великих свят та вихідних днів, а у випадку, якщо свято припадає на середу чи п’ятницю, дозволяється лише вино та олія, а риба – ні. 3 2 січня постування стає суворішим: вживання риби в будь-які дні тижня під забороною. Дозволяються усі церковні треби, окрім вінчання.
Народні прикмети:
- дивилися, який сьогодні день: якщо вже лежить сніг, до весни він буде лежати;
- на землі лежить багато снігу – наступного року буде гарний врожай;
- 28 листопада сильний вітер, значить до Миколи (19 грудня) можна чекати неспокійної погоди;
- голосно іржуть коні – це хороший знак;
- якщо 28 листопада погода похмура, але тепла, травень наступного року буде негожим;
- якщо вдарив мороз, значить зникне нечиста сила;
- 28 листопада викупався в лазні – будеш щасливим весь рік.
Всесвітні свята і пам'ятні дні:
Міжнародний день Біблії.
В останню неділю листопада всі прихильники християнської релігії, незалежно від конфесійного спрямування, об’єднуються в спільних читаннях Святого Письма. Адже цей день оголошено Міжнародним днем Біблії. В 2021 році цей день випадає на 28 листопада, а за ним слідує міжнародний тиждень Біблії. Ця книга завжди була лідером за кількістю видань у світі. Християни по всьому світу вважають, що читаючи рядки Біблії, вони отримують віру, надію та підтримку в найважчі хвилини свого життя.
Офіційне проголошення Міжнародного дня Біблії відбулося в 1940-му році, коли група нью-йоркських бізнесменів започаткувала біблійну асоціацію. Цей час відзначився у всесвітній історії розквітом фашизму та Другою світовою війною. Тому новостворена організація ставила собі за мету відвернути увагу американців від тих жахів, що відбувалися в Європі, та зацікавити їх у читанні Біблії, яка спонукала покладатися на Бога.
Сьогодні Біблійна асоціація продовжує свою роботу, а національне свято, присвячене читанню Старого та Нового Заповітів, отримало забарвлення міжнародного. І тепер щороку перша неділя після Дня подяки, що є останньою неділею осені, об’єднує всіх християн світу за читанням рядків Святого Письма. Цей день також розпочинає цілий тиждень читання Біблії, протягом якого люди мають відкинути всі свої розбіжності та прислухатися до порад Божих.
Ханука.
Ханука в перекладі з івриту означає оновлення, освячення. З року в рік єврейський народ відзначає це давнє релігійне свято, яке розпочинається 25 кіслева (третій місяць у єврейському календарі) і триває вісім діб до початку наступного місяця – тевета. За цивільним календарем у 2021 році початок Хануки припадає на 28 листопада, а кінець на 6 грудня. Друга назва події – Хаг Урим («Свято Вогнів»).
Ханука з’явилася ще у 2 столітті до н.е. в пам’ять про звільнення та очищення Храму після перемоги Хашмонеїв (Маккавеїв) у повстанні проти царя Антіоха IV. Коли більшість євреїв зрадили свою віру, невелика група відданих людей врятували Храм та повернули своїх братів до Всевишнього, до віри прабатьків.
Ханука не забороняє працювати та не зобов’язує до особливої трапези, проте у єврейській традиції заведено накривати святковий стіл, співати пісні, читати славослів’я, розмовляти на теми з Тори. Існує особливий звичай: розпалення свічок в ханукії (світильник) протягом усіх восьми днів за прийнятим порядком і способом запалення та місцем встановлення світильника.
День працівника системи фінансового моніторингу.
Дата була встановлена президентом Володимиром Зеленським в 2020 році. Метою свята є показати той великий внесок, працівників системи фінансового моніторингу в утвердженні статусу нашої країни як надійного партнера на міжнародній арені
.
Події:
1414 — Арешт богемського реформатора Яна Гуса.
1520 — Перший європеєць Фернан Магеллан проплив із Атлантичного океану в Тихий.
1561 — Оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Королівства Польського та Великого князівства Литовського
1654 — Почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від військ Речі Посполитої (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М. Старицьким у повісті «Оборона Буші»).
1917 — Рада народних комісарів Російської Радянської Республіки направив послам Великої Британії, Французької республіки, США та низці інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир'я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німецькою імперією.
1918 — Естонія зазнала військової агресії з боку Російської СФРР, почалась Визвольна війна естонського народу (1918–1920).
1921 — Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Української СРР до міжнародної конвенції Червоного Хреста.
1943 — У Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох держав антигітлерівської коаліції — Й.Сталіна (СРСР), Ф. Рузвельта (США) і Вінстона Черчілля (Велика Британія).
1970 — італійська ліво-терористична організація «Червоні бригади» провела свою першу операцію — серію вибухів на заводі «Pirelli».
1974 — У нью-йоркському концертному залі «Медісон Сквер Гарден» екс-бітл Джон Леннон виступив зі сцени востаннє.
1983 — Вперше за історію американських космічних польотів у складі американського екіпажу був іноземний громадянин — західнонімецький фізик Ульф Мербольд (був на борту космічного корабля «Спейс Шаттл-9 Колумбія-6»)
1989 — Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу
1994 — Перша спроба окупаційних федеральних сил Росії штурмувати столицю Чеченської Республіки Ічкерія — місто Грозний під час Першої російсько-чеченської війни.
2000 — Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л. Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе
2006 — в Україні Верховна Рада визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
2007 — крокодила Годзіллу, який у травні втік у Маріуполі з пересувного зоопарку і якого протягом півроку марно шукали працівники МНС, спіймали робітники у відстійнику Маріупольської ТЕЦ. 30 листопада Годзілла помер у пожежній частині, де його тримали до прибуття господаря. У місті йому збудовано пам'ятник.
2008 — за рішенням Черкаського міськвиконкому демонтовано пам'ятник В. Леніну на центральній площі міста. 2 серпня 2012 Київський апеляційний суд зобов'язав Черкаську міську раду відновити пам'ятник «на попередньому місці та в попередньому стані».
Народились:
1631 — Абрагам Брейгель, фламандський живописець доби бароко, майстер натюрмортів. Син Яна Брейгеля молодшого, онук Яна Брейгеля старшого, праонук Пітера Брейгеля Мужицького.
1632 — Жан Батіст Люллі, французький композитор, скрипаль, диригент італійського походження; творець французької національної опери.
1757 — Вільям Блейк, англійський поет, художник та гравер.
1793 — Альмквіст Карл Йонас Лове, відомий шведський письменник XIX століття.
1820 — Фрідріх Енгельс, німецький філософ і політичний діяч, засновник марксизму, один з організаторів і керівників I і II Інтернаціоналу.
1880 — Олександр Блок, російський поет-символіст.
1881 — Стефан Цвейг, австрійський письменник.
1887 — Ернст Рем, організатор і керівник СА — штурмових загонів німецької нацистської партії.
1890 — Зінаїда Тулуб, українська письменниця і перекладач.
1908 — Клод Леві-Строс, французький антрополог, етнограф, соціолог і культуролог.
1957 — Сергій Проскурня, український режисер.
1984 — Марк-Андре Флері, канадський хокеїст.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
5 освітніх проєктів від ЄС: можливості для молоді та дорослих у воєнний час
Партнерський матеріал
11:00
19:48
Вчора
Kernel запрошує молодь у кар'єрні проєкти Open Agro
Новини компаній
17:00
26 листопада
Оголошення
07:57, 23 листопада
15:59, 16 листопада
3
14:38, 26 листопада
21
18:08, 22 листопада
106
14:38, 26 листопада
37
live comments feed...