• Головна
  • У Гайвороні відбувся мітинг-реквієм за загиблими євреями у 1942 році
17:39, 17 лютого 2020 р.
Надійне джерело

У Гайвороні відбувся мітинг-реквієм за загиблими євреями у 1942 році

У Гайвороні відбувся мітинг-реквієм за загиблими євреями у 1942 році

У неділю, 16 лютого, відбувся традиційний мітинг-реквієм за загиблими євреями у 1942 році у селі Хащуватому Гайворонського району.

Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook голова Гайворонської районної ради Дмитро Грабовий, передає 0522.ua.

Захід відбувся на місці розстрілу понад тисячі жителів села, де зараз облаштовано меморіальний комплекс «Хащуватська трагедія».

Разом із заслуженим журналістом України, редактором газети "Україна-центр" Юхимом Мармером, помічницею керівника Управління СБУ у Кіровоградській області Мариною Яковенко, раввином синагоги в місті Кропивницькому Дан Закута, директоркою КЗ "Хащуватський ліцей" Оленою Вдовиченко, Олексієм Поспєловим - директором школи села Богданівки, що на Миколаївщині та учнями цього ж навчального закладу, а також мешканцями села, громадськістю взяли участь у мітингу з нагоди 78-ї річниці події.

Під час мітингу-реквієму, який організувала директорка КЗ "Хащуватський ліцей" Олена Вдовиченко, учителі та учні школи. Мала можливість виступити перед присутніми даного заходу.

Ми всі знаємо нашу трагічну історію, українського та єврейського народів, – сказав у своєму виступі. – І щоб у майбутньому ніколи не було таких трагічних сторінок, ми повинні знати і пам’ятати нашу історію!

Світлу пам'ять про людські трагедії та скалічені долі вшанували хвилиною мовчання, проникливими віршами та хвилюючими словами виступаючих. До початку Другої світової війни у селі жило більше п’яти тисяч людей, більшість – євреїв. Нацисти з’явилися в Хащуватому влітку 1941 року. Наприкінці наступної зими всіх євреїв, які залишилися в селі (переважно літні, хворі та діти), зігнали до місцевого кінотеатру.
Близько двох десятків чоловіків-євреїв змусили викопати на глинищі величезну яму. Вони вже знали, що на них чекає – копали і плакали…

Того трагічного дня у Хащуватому людей розстрілювали по-звірячому, цілими родинами. Лише офіційний список розстріляних того дня складає 783 загиблих, решта – 180 невідомі, проте існує думка, що їх було значно більше.

Одразу після війни Державна військово-медична комісія з розслідування злодіянь гітлерівців та їх поплічників дослідила у Хащуватому місце масової страти мирних громадян, де було виявлено тіла 975 розстріляних безневинних жертв, серед яких було багато дітей.

Наприкінці мітингу в пам'ять про невинно загиблих до пам’ятного знаку поклали живі квіти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Гайворон #Хащувате #євреї #історія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...