«Хочеш випити? Чарка горілки коштуватиме тобі 2-2,5 тисяч гривень» – командир «Сармату».
Восени 2014 року у складі Збройних сил України з’явився новий підрозділ – частина спеціального призначення військової служби правопорядку «Сармат». Розташувалася вона у Запоріжжі на території «Уральських казарм». Серед завдань, які виконують бійці цього підрозділу, – забезпечення правопорядку серед військовослужбовців. Керівництво частини також наділене повноваженнями розслідувати протиправні дії, здійснені вояками, та заарештовувати їх. Представники підрозділу кажуть, що найбільш поширеними правопорушеннями серед українських військових є вживання спиртних напоїв та невихід на службу. Командир «Сармату» Вадим Музюкін розповів Радіо Свобода, які правові механізми боротьби з пияцтвом і наркоманією у своїх лавах мають Збройні сили України.
– Пане Музюкін, Ви безпосередньо працюєте з правопорушниками. Чи має вплив та ситуація, що була у бійців у цивільному житті, на майбутні правопорушення під час несення служби? Можливо, Ви відслідковували якісь тенденції, взаємозв’язок…
– Армія – це зріз нашого суспільства, тобто, якщо у нашому суспільстві є алкоголіки, і наркомани, і дармоїди, що не хочуть працювати і вчиняють якісь правопорушення, відповідно, також трапляється, що ці люди також потрапляють до Збройних сил України. Цього виключити не можна. Потрапляють такі люди під час мобілізації. Тим більш, що зараз одна хвиля за іншою, і не завжди військкомати встигають правильно зреагувати. Бувають такі, що приходять і розповідають, що патріоти, хочуть Батьківщину захищати і йдуть до Збройних сил. Однак скажу вам, що є серед них і нормальні, що проявляють себе добре, героїчно проявляють. А бувають й інші.
Припустимо, йому 40 років. Якщо він все своє життя, свідоме життя любив випити, хто його на «цивілці» зупинить? Вийшов з роботи і пішов собі пиво пити, потім горілки випив. В армії є хоча б такий фактор, як робота командирів, тобто, якщо він збереться кудись піти випити, є шанс, що його зупинять, що він нікуди не піде, бо є дисципліна, є стрій, є якісь обов’язки, які він має виконувати.
А випадки є. Випадків, авжеж, багато, що військовослужбовці вживають спиртні напої. А є і такі, що наркозалежні: наркотики або пробують, або повторно пробують. До них вживається дисциплінарне стягнення. Зараз не лише військовій службі правопорядку, а і командиру військової частини доручено складати протокол про невихід на службу, вживання спиртних напоїв. Сам командир складає протокол, проводить медогляд. Протокол має бути підкріплений свідченням, що є ступінь алкогольного сп’яніння. На підставі цього протоколу суд ухвалює рішення.
– Ви казали, що через Вас проходило 14 протоколів щодо алкогольного, наркотичного сп’яніння. Який відсоток цих правопорушень серед інших?
– Мої військовослужбовці несуть службу в зоні проведення антитерористичної операції, тут, на блокпостах, підтримують дисципліну і правопорядок патрулюванням – мої бійці несли службу на Широкому лані (полігон в Миколаївській області), Черкаському (полігон в Дніпропетровській області). Коли вони там працюють, протоколи складають ті органи управління ВСП (військової служби правопорядку – ред.), що курують Широкий лан чи інший полігон.
В процентному відношення я не можу назвати – не володію такою інформацією. Через мене проходило 14 протоколів. Наркотичних не було. Були лише за вживання спиртних напоїв та невихід на службу.