Андрій Ніколаєнко: Використовувати землю ми повинні правильно і грамотно

Голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко ознайомився із технологією обробітку земель одразу двох агроформувань СТОВ "Степове" та ТОВ "Хлібодар" у Новомиргородському та Знам’янському районах.

Україна за природно-ресурсним та аграрним потенціалом посідає провідне місце у світі. Однак цей потенціал використовується недостатньо ефективно. Звідси одне із ключових завдань державної політики - підвищити ефективність аграрного сектору, а досягти цього можна за умови раціонального використання земель.

Свої підходи щодо раціонального обробітку землі якраз і демонстрували керівникові області два абсолютно різні господарства. Першим голова ОДА відвідав СТОВ "Степове" у селі Мартоноша Новомиргородського району. Тут від для всіх звичних культивування і боронування перейшли до сучасної технології No-Till, тобто технології нульового обробітку землі. Але, як то кажуть, все нове це давно забуте старе. Суть технології полягає в тому, що всі пожнивні рештки сільськогосподарських культур залишаються на полі, поступово перегниваючи природнім шляхом. Століттями наші діди і прадіди саме так і господарювали на землі. Такий природній килим рослинних решток захищає грунт від ерозії, зберігає в ньому вологу, а згодом стає органічним добривом підвищуючи тим самим рівень гумусу у ґрунті, зрозуміло, що все це не може не вплинути на показники врожайності. Так, показники урожайності ранніх зернових, що з кожним роком зростають лише це підтверджують. За словами директора підприємства Сергія Пістоля, у минулому році урожайність озимої пшениці становила 42 ц/га, а нинішнього сягнула 55 ц/га.

Думки щодо впровадження технології No-Till різняться. Голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко вважає, що для певного господарства, чи території, ця технологія може бути найбільш прийнятною і виграшною. "Головна мета, яку необхідно досягти, полягає у збереженні родючості ґрунтів – на цьому наполягає і Президент України", - відзначив Андрій Ніколаєнко. "Для збереження родючості ґрунтів необхідно дотримуватися і ключових принципів сівозміни", - додав керівник області.

А от про сівозміни та їх еколого-економічне обґрунтування йшлося під час відвідин іншого господарства - ТОВ "Хлібодар" у селі Суботці Знам'янського району. Тут також знайомі із технологієюNo-Till. Але кількарічний глибокий порівняльний аналіз урожайності після застосування різних технологій обробітку землі довів, що при різних погодних умовах, з урахуванням особливостей ґрунтів цього району, No-Till може бути і малоефективним. Тому тут від глибокого і поверхневого обробітку землі не відмовляються, навпаки лише удосконалюють ці процеси із використанням передових технологічних напрацювань провідних підприємств-виробників сільськогосподарської техніки зі світовим ім'ям. Велику увагу у ТОВ "Хлібодар" приділяють і мінеральним добривам, під кожну культуру розробляють цілу карту-схему внесення добрив.

Дотримуються у господарстві і сівозмін. При цьому керівник "Хлібодару" Руслан Згривець доводить, що не варто так категорично ставитися до соняшника, після нього спеціалісти наполегливо не рекомендують сіяти озиму пшеницю. Проте цього року у "Хлібодарі" пшениця після соняшника дала вдвічі більшу урожайність.

"Хлібодар" – це потужна агрофірма, в обробітку якої більше 5 тисяч гектарів землі, цей факт також впливає на добру обізнаність Руслана Згривця в усіх ринкових віяннях не лише внутрішньодержавних, а й світових. Він відзначив, що у процесі протистояння України тиску світової кризи точкою зростання став агропромисловий комплекс. Так, виробництво галузі зросло на 15% у порівнянні з минулим роком. Зібрано один з найкращих за роки незалежності врожаїв зернових та зернобобових культур і це стосується не лише держави. Андрій Ніколаєнко відзначив, що Кіровоградщина також сподівається не перевершення власних рекордів у 3,5 мільйони тонн врожаю зернових. В цілому економіка держави очікує і збільшення обсягів експорту продовольства на зовнішні ринки. Що стосується області, то вагомість ролі АПК для економіки регіону також сумнівів не викликає. Ця галузь реальної економіки розвивається значними темпами, доказ тому підвищення врожайності, поява нових потужностей по переробці і зберіганню зерна. Але разом з тим голова облдержадміністрації наполягає і на розвиткові тваринництва, на це завдання він вказав керівникам обох підприємств, що оглянув під час робочої поїздки. Розвиток тваринництва – це одна зі складових президентських завдань щодо збереження продовольчої безпеки держави, - наголошує Андрій Ніколаєнко.

У листопаді Кропивницький відвідають багато артистів, які влаштують незабутні концерти в обласній філармонії.
17:32, Вчора