29 листопада — 333-й день року (334-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 32 дні.
Іменинники – Федір, Василь, Віктор, Дмитро, Іван, Матвій, Михайло, Микола, Семен, Сергій
Релігійні свята: День пам’яті святого апостола і євангеліста Матвія.
Левій Матвій був одним з найближчих учнів Ісуса Христа, входить в список дванадцяти апостолів. Саме він вважається автором першого канонічного Євангелія. Святий апостол Матвій обійшов Сирію, Персію, Мідію та Парфію і ніс з собою благі вісті. Помер мученицькою смертю в канібальській Ефіопії. Проте перед цим зміг побудувати храм, єпископом якого став Платон. Також існує така думка, що євангеліст Матвій навіть проповідував християнську віру в місті Ієраполіс (Мала Азія).
Народні прикмети:
- дивилися, який сьогодні день: якщо йде сніг – чекали на сильні хуртовини;
- стоїть вітряна погода – на сніжну та холодну зиму;
- за вікном мороз – зима буде дуже сувора;
- а от якщо 29 листопада йде дощ, значить і зима буде теплою, м’якою;
- на небі пливуть низькі хмари – скоро наступить холоднеча;
- якщо 29 листопада випав сніг, то він може пролежати до весни;
- якщо на Матвія одягнути речі навиворіт – чекайте невдачі.
Наші пращури часто казали, що 29 листопада “на Матвія і зима потіє”, тому що в цей день часто бувало потепління. Так як часто бував ще й сильний вітер, то Матвія називали “вітродувом”. 29 листопада прийнято було ходити в гості та приймати близьких людей в себе вдома. А якщо до вас завітали непрохані гості, то після їхнього відходу потрібно швидко витерти всі дзеркала. Вважалося, що тоді вони більше не прийдуть.
Всесвітні свята і пам'ятні дні:
День електронних привітань.
Свято запроваджене на честь різноманітних вітальних листівок, що користувачі інтернету отримують поштою та в соціальних мережах у зв’язку з особистими, професійними та національними святами. Достеменно невідомо, коли саме запровадили Electronic Greetings Day. Вважається, що це сталося у 1990 році.
Перший онлайн-ресурс електронних листівок був створений Джудіт Донат з компанії MIT Media Lab. Сайт мав назву The Electric Postcard. На День електронних привітань люди надсилають один одному жартівливі або серйозні вітання. Щоб відзначити це свято, привітайте своїх друзів чи близьких черговою електронною листівкою. Також дата нагадує про те, що поводитися у месенджерах слід тактовно, не заспамлюючи чат купою анімованих листівок.
Кіберпонеділок.
Кожного року після Чорної п’ятниці настає подія під назвою Кіберпонеділок (Cyber Monday). Цей день знаменує початок шаленого розпродажу саме в інтернет-магазинах.
Кіберпонеділок відзначають переважно в США, але, наприклад, українські онлайн-магазини активно приєднуються до такого розпродажу. Відомо, що країни Європейського союзу, Нова Зеландія, Японія, Канада, Чилі, Колумбія, Індія, Росія та Австралія також не проходять повз.
Свято заснували 28 листопада 2005 року ініціативні продавці, беручи до уваги те, що після вихідних та Чорної п’ятниці офісні працівники повертаються до роботи, продовжуючи купувати товари за знижками в інтернет-магазинах через гаджети. Крім того, Кіберпонеділок офіційно відкриває сезон різдвяного онлайн-розпродажу.
Міжнародний день ягуара.
International Jaguar Day був оголошений офіційним святом у 2018 році на форумі, який відбувся в Нью-Йорку у штаб-квартирі ООН. У засіданні взяли участь представники 14 країн, на території яких знаходяться природні ареали проживання ягуарів. Популяція тварин стрімко зменшилася в останні роки, тому постало гостре питання про збереження виду. На форумі було прийнято програму Jaguar 2030 задля поєднання зусиль урядів різних країн, неурядових організацій та місцевих співтовариств з метою збереження ягуарів та відновлення цінних екосистем.
У рамках програми відбуваються конкретні заходи, спрямовані на збільшення популяції диких кішок. Основним ареалом проживання ягуарів є тропічні ліси Амазонки та Центральної Америки. Також хижаки мешкають у гірських місцинах. Раніше ягуари часто зустрічалися у північній частині Ріо-Гранде у Нью-Мексико, але були знищені техаськими рейнджерами у XIX сторіччі. Згодом у США був прийнятий закон про захист тварин, але він допоміг зберегти популяцію лише у Центральній та Південній Америці. День ягуарів покликаний привернути увагу людства до проблеми, захистити та примножити кількість цих граціозних хижих кішок.
День "Клієнт не завжди правий".
Відомо, що у 1909 році власник мережі магазинів, Гаррі Гордон Селфрідж, промовив фразу “Клієнт завжди правий”, а також обрав її для реклами своїх універмагів. Свято 29 листопада запроваджене на противагу цьому маркетинговому виразу. Адже у бізнесі потакання всім вимогам та примхам покупців товарів і послуг не є клієнтоорієнтованою політикою. Вислів втратив свою актуальність та йде проти сучасних тенденцій маркетингу. Якщо компанія керується слоганом беззаперечної правоти клієнта, то співробітники фірми за замовчуванням є в чомусь винними.
Події:
1830 — у Варшаві почалось Листопадове повстання 1830—1831.
1899 — засновано іспанський футбольний клуб «Барселона».
1929 — американський пілот Річард Берд з трьома компаньйонами першим у світі перелетів Південний полюс літаком.
1945 — югославська скупщина проголосила Югославію Федеративною Народною Республікою
1947 — Генеральна Асамблея ООН ухвалила рішення про розділення підмандатної території Палестини і створення там незалежних єврейської й арабської держав. Наслідком цього рішення стала поява Держави Ізраїль.
1959 — церемонію вручення нагород «Ґреммі» вперше показали по американському телебаченню. Серед лавреатів були Френк Сінатра та Дюк Еллінґтон.
1963 — президент США Ліндон Джонсон підписав розпорядження про заснування Комісії на чолі з Верховним суддею Ерлом Ворреном для розслідування замаху на президента Джона Кеннеді, вчиненого тиждень перед тим.
1990 — Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, яка дозволяла застосувати проти Ірака силу у разі, якщо він не виведе свої війська з Кувейту до 15 січня 1991 року.
1994 — Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію про охорону біологічного різноманіття, підписану 11 червня 1992 у Ріо-де-Жанейро.
1996 — міжнародний трибунал з колишньої Юґославії виніс свій перший вирок. До 10 років тюремного ув'язненння був засуджений хорват Дражен Ердемович, визнаний винним у злочинах проти людяності під час громадянської війни в Боснії.
1999 — з метою запровадження атрибутів української державності Указом Президента № 1507/99 було постановлено, що офіційними символами глави держави є: Прапор (штандарт) Президента України, Знак Президента України, Гербова печатка Президента України, Булава Президента України.
2007 — депутати від виборчих блоків «БЮТ» та «Наша Україна — Народна Самооборона» створили коаліцію у новообраній Верховній Раді 6-го скликання
Народились:
1427 — Казимир IV Ягеллончик, Великий князь Литовський, король Польський († 1492)
1656 — Едмунд Галлей, англійський астроном і геофізик. Відкриття: комета Галлея.
1778 — Григорій Квітка-Основ'яненко, український письменник
1797 — Ґаетано Доніцетті (Gaetano Donizetti), італійський композитор (помер 1848).
1802 — Вільгельм Гауф (Wilhelm Hauff), німецький письменник-казкар (Маленький Мук, Карлик ніс) (помер 1827).
1803 — Крістіан Доплер (Christian Doppler), австрійський фізик, математик, астроном; теоретично пояснив залежність частоти звукових і світлових коливань від швидкості руху джерела випромінювання і спостерігача (ефект Доплера, 1842) (помер 1853).
1825 — Жан-Мартен Шарко, французький лікар-психіатр, невролог.
1849 — Джон Амброз Флемінг, британський вчений в галузі радіотехніки й електротехніки.
1874 — Антоніо Еґаш Моніш (Antonio Egas Moniz), португальський невропатолог, засновник сучасної психохірургії, лавреат Нобелівської премії з медицини та фізіології (1949) за впровадження хірургічного методу лікування шизофренії (лоботомія) (помер 1955).
1898 — Клайв Стейплз Льюїс, відомий ірландський та англійський письменник, філософ, літературний критик, спеціаліст із Середньовіччя. Автор фентезійного циклу «Хроніки Нарнії».
1899 — Григорій Косинка, український письменник Розстріляного відродження, учасник Перших визвольних змагань, розстріляний (1934)
1932 — Жак Ширак (Jacques Chirac), французький політик, мер Парижа (1977–1986), прем'єр-міністр Франції (1974–1976, 1986–1988), президент Франції (з 1995 р.).