21 листопада — 325-й день року (326-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 40 днів.
Іменинники – Михайло, Михайлина.
Релігійні свята — День Святого Михайла, Собор Архістратига Михаїла. В народі свято отримало назву “Михайлів день”. Термін “собор” означає зібрання всіх святих ангелів, яких очолює саме Архістратиг Михаїл, який є Небесним вождем. Ім’я Михаїл перекладається як “подібний Богу”.
Архангел Михаїл зображується на іконах в військових обладунках, зі списом чи мечем, яким вражає дракона. Біблейські писання стверджують, що саме Михаїл – єдиний ангел, який зміг дати спротив Люциферу і навіть скинути його з неба. З того часу його вважають найбільш наближеним до Бога ангелом. Він керує іншими ангелами і є захисником всіх несправедливо скривджених чи ошуканих.
Народні прикмети:
- Почути церковний дзвін до біди.
- Дивилися, який сьогодні день: якщо надворі ясно – скоро прийдуть тріскучі морози.
- Вранці 21 листопада на деревах іній – зима буде сніжною.
- Якщо на Михайлів день іде мокрий сніг, чекайте на мокру весну.
- Якщо 21 листопада цілий день на деревах іній – буде снігопад.
- Якщо приснився гарний сон, його не можна було розповідати, бо не справдиться.
- Вважалося, що людина, народжена 21 листопада, буде щасливою.
Всесвітні свята і пам'ятні дні:
День гідності та свободи.
Це національне свято має надзвичайно важливе значення для кожного українця. Його мета – затвердити прагнення громадян України до демократії, справедливості, свободи та схвалити рух до майбутнього в Європі.
Свято вказує відразу на дві доленосні події в житті українців – Помаранчеву революцію 2004 року і Революцію гідності 2013 року. “Помаранчева революція” розпочалася після грубих порушень під час процесу виборів президента України, коли відбулася фальсифікація результатів. Українці були невдоволені та обурені бажанням Віктора Януковича незаконно захопити владу. Тому прибічники іншого кандидата, Віктора Ющенка, почали виходити на мітинги. Протести проходили не лише на головній площі країни, але й по всім містам.
“Революція гідності” пройшла рівно через 9 років після Помаранчевої. Цього разу громадяни були незадоволені рішенням Кабміну зупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Перші протестувальники почали виходити на вулиці Києва саме 21 листопада. У відповідь на мітинг, влада застосувала силу. Після цього протести заполонили всі міста країни. Протестувальники не покидали Майдан Незалежності протягом зими 2013-2014 рр. Найбільш криваві події сталися 18-20 лютого, коли від снайперських пострілів загинули десятки євромайданівців. Зараз їх знають під загальною назвою “Небесна сотня”.
День працівників сільського господарства.
Це професійне свято в Україні святкують у третю неділю листопада. Цього року воно припадає на 21 листопада. Мета дня – визнати тяжку працю агрономів та фермерів, показати шанобливе ставлення до представників цієї професії. За перші роки незалежності України було запроваджено чимало реформ, які допомогли сільському господарству швидше розвиватися.
День Десантно-штурмових військ Збройних сил України.
З’явилося свято в 2017 році, коли була замінена назва десантних військ на десантно-штурмові війська. Сьогодні вони є окремою частиною Збройних сил України, приймають активну участь в зоні АТО/ООС, а також в спеціальних і миротворчих операціях. Цікавий факт – столицею десантно-штурмових військ України вважають Житомир. Саме тут відкритий навчальний центр та дислоковане командування ДШВ ЗСУ.
Всесвітній день рибальства.
Для людства прибережне та внутрішнє рибальство має важливе значення як одне з багатих джерел продовольства. Водойми, річки, озера та океани дають людині рибу у величезних об’ємах. У галузі рибальства зайняті мільйони людей по всьому світу – місцеві рибалки, переробники, торговці рибою та широким спектром водних продуктів.
Компанія WorldFish є міжнародною некомерційною дослідницькою організацією. Її діяльність спрямована на боротьбу з бідністю та голодом, впровадження розвиненої аквакультури у країнах, де рибальство є основним джерелом існування населення. Організація є членом CGIAR – найбільшого у світі партнера з досліджень та інновацій, що впроваджують з метою досягнення продовольчої безпеки всіх країн.
Риба становить важливу частину раціону харчування людей. Але безконтрольний вилов призводить до знищення популяцій та погіршення екології морських та океанських вод. Тож Всесвітній день рибальства – це можливість донести людству інформацію про наявні проблеми та закликати берегти рибні запаси.
Всесвітній день телебачення.
Подію заснувала Організація Об’єднаних Націй 17 грудня 1996 року. Дата святкування обрана з поваги до дня здійснення першого Всесвітнього телевізійного форуму ООН, а саме 21-22 листопада 1996 року.
Всесвітній день телебачення має таку місію: інформування суспільства про роль ТБ у просуванні розвитку та миру. Організація Об’єднаних Націй закликає увесь світ 21 листопада обмінюватися телепередачами, які присвячені проблемам миру, соціального й економічного розвитку, безпеки та популяризації культури, і, звісно ж, не розповсюджувати антигуманні й нетерпимі матеріали.
Цікавий факт: перший український телеефір пройшов у Києві 1 лютого 1939 року, його тривалість складала лише 40 хвилин.
Всесвітній день вітань або Hello Day.
Свято було започатковано братами Майклом і Брайаном Маккомаками в 1973 році. Акція була придумана, щоб показати протест проти “холодної війни” та тої напруги, яка існувала між людьми різних країн. Брати надіслали листи з листівками до різних куточків планети з таким побажанням: кожен, хто хоче долучитися до святкування, має також надіслати листівки 10 іншим людям.
Всесвітній день пам’яті жертв дорожніх аварій.
Третя неділя листопада. Цього року він припадає на 21 листопада. Дата була встановлена Організацією Об’єднаних Націй в 2005 році. А вперше подія пройшла в Великобританії в 1993 році. Головна мета – привернути увагу суспільства до невтішної статистики ДТП.
День без музики.
Неофіційне свято. Його у 2005 році заснував музикант та музичний продюсер з Шотландії, Білл Драммонд. Він хоче цим днем привернути увагу до того, що в сучасному світі музика перестала бути витвором мистецтва і надто сильно знецінюється. Дата обрана як найближча до церковного католицького свята пам’яті Цецилії Римської. Вона була покровителькою класичної музики.
Події:
1620 — після тримісячного плавання на кораблі «Мейфлавер» сім'ї англійських переселенців-пуритан висаджуються в Північній Америці — в районі мису Код.
1783 — У небо над Парижем піднялася перша пілотована людиною повітряна куля братів Жозефа-Мішеля і Жака-Етьєнна Монгольфье.
1806 — Наполеон оголосив «континентальну блокаду» Великої Бритарії.
1877 — Томас Едісон винайшов фонографа.
1906 — у Вільнюсі вийшов друком перший номер білоруської газети «Наша ніва».
1916 — потонув «Британнік», корабель-близнюк «Тітаника» налетівши на німецьку міну.
1918 — У Львові встановлено польську владу. Уряд ЗУНР переїжджає до Тернополя, згодом до Станіслава.
1919 — Був укладений «Договір між союзними державами і Польщею про Східну Галичину», який передбачав передачу на 25 років Галичини до складу Польської республіки з обов'язковим забезпеченням їй автономного статусу.
1920 — Армія УНР перейшла Збруч на територію Польської держави, де була інтернована в таборах.
1921 — Більшовики розстріляли під містом Базаром 359 полонених українських вояків, учасників Другого зимового походу (розстріли тривали до 23 листопада)
1941 — В СРСР запроваджено податок на холостяків.
1947 — У Нью-Йорку засновано Панамериканську українську конференцію. В наступному, 1948 р. було утворено Координаційний Осередок Українських Громадських Організацій в Європі. Після тривалої підготовки, в листопаді 1967 р. на з'їзді в Нью-Йорку утворено Світовий Конгрес Вільних Українців (СКВУ), який об'єднав всі крайові і міжкрайові українські організції діаспори.
1962 — президент США Джон Кеннеді зняв блокаду Куби.
2004 — в Україні проходив другий тур виборів Президенти України. О 20:40 на Майдані Незалежності близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти України Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру виборів. Розпочалася Помаранчева революція.
2013 — в Україні почався Євромайдан.
Народились:
1694 — Вольтер, французький письменник і філософ-деїст.
1830 — Андрій Маркевич, український громадський діяч і етнограф, добився дозволу на перше повне видання творів Т.Шевченка («Кобзар» під редакцією В. Доманицького, 1907).
1896 — Михайло Вериківський, український композитор.
1898 — Рене Магрітт, бельгійський художник, представник сюрреалізму.
1916 — Ярослав Геляс, український актор і режисер ..
1920 — Ян Френкель, композитор та скрипаль.
1943 — Віктор Сидяк, радянський шабліст, чотириразовий олімпійський чемпіон.
1952 — Сергій Якутович, український художник, графік, книжковий ілюстратор, народний художник України, син видатного українського графіка Георгія Якутовича, чоловік художника-графіка Ольги Якутович, батько живописця Антона Якутовича.
1965 — Бйорк, ісландська співачка, музикант, композитор і автор пісень, актриса. Була номінована на 13 нагород Греммі, нагороду Кіноакадемії «Оскар» та дві нагороди «Золотого Глобуса».