20 листопада — 324-й день року (325-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 41 день.
Іменинники – Олександр, Олексій, Антонін, Афанасій, Богдан, Валерій, Веніамін, Григорій, Дорофей, Євген, Іларіон, Кирилл, Лазар, Максиміан, Михайло, Федір, Федот, Єлизавета.
Релігійні свята — преподобного Лазаря та ікони Божої Матері Взграння.
Народні прикмети:
- Якщо сьогодні ожеледь – значить, холоди прийшли надовго.
- якщо почав йти сніг, це означало, що весною буде повноводдя.
- коли сніг падає на мокру землю, можна чекати на хороший урожай жита.
- якщо галки кричать сильніше, ніж в інші дні – буде снігопад.
- струмки та річки покрилися льодом – скоро прийде зима.
Всесвітні свята і пам'ятні дні:
Всесвітній день дитини.
Це свято було запроваджене ООН. Його головна мета – створити комфортні умови для розвитку дітей, залучити їх до повноцінного суспільного життя. Адже було доведено – якщо дитина якісно проводить перші роки свого життя, вона виростає впевненою у собі та своїх силах. Цей день було засновано ще 1954 року для того, щоб всі країни згуртувалися разом для добробуту малюків та підлітків. Цю дату вибрали тому, що саме 20 листопада 1959 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Конвенцію про права дитини. Цікавий факт – у Швейцарії в рекламі заборонено використовувати пряме звернення до дитини, якій ще немає 12 років. Вважається, що рекламні ролики негативно впливають на дитячу психіку.
День педіатра.
Святкується на міжнародному рівні за ініціативи Генеральної Асамблеї ООН. У заходах та акціях беруть участь багато країн світу, адже здоров’я дітей стосується кожної людини. 20 листопада оголосили Днем педіатрів та Днем дитини, оскільки у 1959 році в цей день було прийнято «Декларацію прав дитини», а в 1989 році – «Конвенцію прав дитини».
Педіатрія є окремою галуззю медичної науки. Головне завдання цієї дисципліни та педіатричної діяльності полягає у збереженні здоров’я дітей. Лікарі-педіатри консультують батьків з приводу того, як зростити дитину здоровою, повною життєвих сил, стійкою до різних захворювань. Розвиток педіатричної науки дозволив скоротити процент дитячих хвороб та зменшити кількість смертельних випадків від особливо небезпечних для життя захворювань. Визначну роль в цьому грають щеплення та профілактичні засоби, що здійснюються під професійним контролем й наглядом педіатрів.
День ресторану.
Щорічно в останньому місяці кожного сезону у світі відзначають День ресторану (восени – листопад). Святкування відбувається у третю суботу. Ідея створення Дня ресторану з’явилася у 2011 році у Фінляндії: друзі мріяли відкрити власний ресторан, проте брак коштів та бюрократія їм заважали, тоді вони запропонували ініціативу, яку швидко підхопив та розповсюдив Facebook.
Суть полягає в тому, щоб запросити усіх охочих до відкриття власної кав’ярні чи бару на один день. Таке свято підкорило серця прихильників вуличної їжі – День ресторану активно відзначається в Японії, Італії, Португалії, США, Німеччині, Австралії, Чехії, Нідерландах та в інших країнах. В цей день власники одноденних ресторанів можуть створювати їх в будь-якому місці. Учасники фестивалю змагаються між собою, придумуючи оригінальні назви, меню й локації.
Події:
1624 — Захарія Копистенський поставлений архімандритом Києво-Печерської Лаври.
1805 — Відбулась прем'єра єдиної опери Людвіґа ван Бетховена «Фіделіо».
1818 — Симон Болівар проголосив незалежність Венесуели від Іспанського королівства
1910 — Початок Мексиканської революції. Франсиско Мадеро оголошує План Сан-Луїс-Потосі, де проголошує себе президентом Мексики та закликає до озброєної боротьби проти диктатора Порфіріо Діаса.
1917 — своїм 3-м Універсалом Українська Центральна Рада проголосила УНР
1918 — Більшовики створили тимчасовий уряд УСРР на чолі з Юрієм П'ятаковим.
1941 — робітники в Ленінграді почали отримувати по продовольчих картках 250 грамів хліба в день, всі решта — 125. За час блокади померло від голоду понад 640,000 ленінградців.
1943 — Під охороною УПА на Волині почалася Перша Конференція поневолених народів Східної Європи та Азії, на якій оформлено політичну організацію — Антибільшовицький Блок Народів (АБН).
1945 — у німецькому місті Нюрнберг розпочався міжнародний судовий процес над нацистськими діячами Третього Рейху.
1985 — випущена Microsoft Windows 1.0
1991 — встановлено консульські відносини між Україною і Туреччиною.
1998 — запуск першого модуля Міжнародної космічної станції (модуль «Зоря»).
2003 — В Антарктиді знайдено лід віком 900 тисяч років.
2004 — Шевченківський районний суд Києва відхилив подання Київської міської державної адміністрації про обмеження на проведення масових акцій на Майдані Незалежності з 21 по 23 листопада.
Народились:
1717 — Григорій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч.
1858 — Сельма Лагерлеф, шведська письменниця, лауреатка Нобелівської премії з літератури.
1889 — Едвін Габбл, американський астроном, автор концепції розширення Всесвіту. Його ім'я має сучасний орбітальний телескоп.
1896 — Михайло Вериківський, композитор, диригент і фольклорист.
1924 — Бенуа Мандельброт, французький математик польського походження, засновник фрактальної геометрії.
1925 — Роберт Кеннеді, американський політичний і державний діяч, молодший брат вбитого президента Джона Ф. Кеннеді.
1934 — Лев Полугаєвський, радянський шаховий гросмейстер і теоретик.
1963 — Михайло Петрович Дідик, оперний співак, народний артист України, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка.
1983 — Михайло Хома, український співак, соліст гурту DZIDZIO.
1989 — Сергій Полунін, український артист балету, постійно запрошений соліст Королівського балету в Лондоні.