Всесвітній день доброти та Міжнародний день сліпих: у цей день 13 листопада

13 листопада— 317-й день року (318-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 48 днів.

Іменинники – Всеволод, Олександр, Олексій, Анатолій, Артемій, Василь, Герман, Іван, Кузьма, Микола, Роман, Сергій, Степан, Федір.

Релігійні свята — день апостолів від 70-ти Стахія, Амплія, Урвана, Наркіса, Апелія та Арістовула, мученика Епімаха, а також преподобних Спиридона та Никодима.

Всесвітні свята і пам'ятні дні:

Міжнародний день сліпих. Щорічно 13 листопада людство відзначає Міжнародний день сліпих, який започаткувала Всесвітня організація охорони здоров’я. День святкування обрали на честь дня народження відомого французького педагога Валентина Гаюї (13 листопада 1745 року). Саме Гаюї вигадав спеціальний шрифт «унціал», який давав змогу читати й навчатися сліпим людям. Також педагог на особисті кошти відкрив у 1784 році першу у світі школу для незрячих дітей, яку назвав «Майстернею трудящих сліпих». Цікаво, що на своїй батьківщині Гаюї абсолютно все будував та конструював, не маючи державної та благодійної підтримки, а вже у 1807 році в Санкт-Петербурзі відбулося відкриття школи для незрячих за ініціативи Олександра I, який надав повне забезпечення Валентину Гаюї для цієї справи. Цікаво, що близько 90% людей з порушеннями зору є мешканцями розвинених країн.

Всесвітній день доброти. День доброти – чудова можливість знайти час на хороші вчинки для людей та тварин. Добро врятує світ та з’єднає народи, тому що воно закладене в людській природі, саме тому робити гарні вчинки може кожен. Творити добро зовсім не важко, але в результаті люди наповняться співчуттям та добротою один до одного. День доброти бере свій початок з 1997 року, коли в Японії створився волонтерський «Всесвітній рух за доброту» (World Kindness Movement), котрий не мав релігійного та політичного напрямків. Спочатку в нього входили лише представники тихоокеанського регіону, але пізніше географію істотно розширили. 13 листопада 1998 року в Токіо відкрилась перша конференція Всесвітнього руху доброти, цю дату й залишили для щорічного святкування. Але офіційно Всесвітній день доброти заснували 18 листопада 2000 року на ІІІ конференції Руху доброти у Сінгапурі. Нині цей світлий день відзначається у 28 країнах, на усіх континентах. Даних про офіційне святкування в Україні, на жаль, немає, але це не заважає розповсюджувати добру традицію та робити гарні вчинки.

Події:

1851 — уведена в дію Миколаївська залізниця.

1918 — уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в'язниці Симона Петлюру, який одразу поїхав до Білої Церкви організовувати повстання.

1918 — розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР — найвищий орган державної влади.

1918 — У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.

1918 — Рада народних комісарів РСФРР в одностороньому порядку анулювала Берестейський мир.

1945 — у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.

1956 — Стала до ладу найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловську.

1971 — виведений на орбіту навколо Марса перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса («Марінер-9», США).

1980 — американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.

1994 — за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС.

1997 — відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).

2007 — Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.

2015 — Терористичні акти в Парижі 13 листопада 2015.

2015 — Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій дискваліфікувала Росію — зупинила участь Всеросійської федерації легкої атлетики у всіх міжнародних змаганнях на невизначений час через систематичні зловживання допінгом.

Народились:

1850 — Роберт Луїс Стівенсон, британський письменник.

1858 — Михайло Коновалов, хімік-органік, професор Київського політехнічного інституту, з 1902 по 1904 рр. — його директор. Автор класичних досліджень з теорії і техніки нітрування насичених вуглеводнів.

1869 — Олександр Черняхівський, український громадський діяч, лікар-гістолог.

1889 — Остап Вишня (Павло Михайлович Губенко), український письменник, автор понад 150 книжок гуморесок, фейлетонів, сатиричних мініатюр, старшина Армії УНР. Жертва більшовицького режиму.

1913 — Герман Жуковський, український композитор, педагог, народний артист УРСР. Автор 9 опер («Від щирого серця», «Перша весна»); балетів («Лісова пісня», «Дівчина і Смерть»).

1943 — Мустафа Джемілєв, український політик, лідер кримськотатарського народу (багаторічний голова меджлісу).

Новини компаній
17:00, 26 листопада