У цей день 10 листопада: День пам'яті святої Параскеви П'ятниці, молоді, науки, бухгалтерії, кіберпсихології та вишивальниць.

10 листопада — 314-й день року (315-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 51 день.

Іменинники — Арсен, Георгій, Іван, Кузьма, Наум, Микола, Павло, Тимофій, Ганна, Неоніла, Параскева, Афанасій

Релігійні святадень пам'яті святої Параскеви П'ятниці.

Сьогодні православні християни вшановують ім’я святої Параскеви-П’ятниці. Християни звертаються до неї як до цілительки найтяжчих душевних і тілесних хвороб, а також покровительки сімейного добробуту. Це свято зародилося за часів Київської Русі.

Колись парубки постили та молилися на Параскеву-П'ятницю, щоб у них була гарна й хазяйновита жінка.

За народним повір’ям, у цей день жінкам не можна працювати.

А сон у ніч на Параскеву — віщий. Кажуть, що він завжди збувається. 

Народні прикмети:

  • Якщо до цього дня листя з вишні не опало, то тепло протримається ще довго.
  • Якщо іній на деревах, то буде мороз.
  • Вранці туман – до відлиги.
  • Якщо біля місяця коло, буде буря.
  • Поки все листя з вишні не опаде, зима не настане.
  • Побачити в цей день білку – до потепління.

Всесвітні свята і пам'ятні дні:

Всесвітній день молоді. Всесвітній день молоді відзначається щорічно 10 листопада, тому що саме в цей день на Всесвітньої конференції молоді у Лондоні, що проходила 29 жовтня - 10 листопада 1945 року, була заснована Всесвітня федерація демократичної молоді (ВФДМ). Міжнародне об’єднання молодіжних організацій - це центр міжнародного демократичного молодіжного руху, який об’єднує молодь незалежно від політичних і релігійних поглядів, расової та національної приналежності. ВФДМ веде боротьбу за мир, права молоді, незалежність народів, інтернаціональне згуртування прогресивної молоді проти колоніалізму, неоколоніалізму, фашизму та расизму.

Всесвітній день науки за мир і розвиток (World Science Day for Peace and Development). Започаткувати таке свято вирішили у 1999 році на Всесвітній науковій конференції в Будапешті, проте офіційне підтвердження події відбулося у 2001 році на генеральній конференції ЮНЕСКО. Всесвітній день науки має важливі місії: інформувати суспільство про вагому роль науки, посилити увагу до наукової діяльності, заохотити країни світу до колективного використання наукових досягнень, поширювати науку заради гарного майбутнього, використовувати знання на благо суспільного розвитку та миру тощо. У День науки організовується багато різноманітних заходів, які долучають простих людей з різних верств населення до цікавих знань в різних галузях. Вчені мають гарну можливість зустрітися та поспілкуватися один з одним, що позитивно впливає на науку в цілому.

Міжнародний день бухгалтерії. Дата святкування присвячена дню опублікування книги Луки Пачолі «Все про арифметику, геометрію і пропорції», в якій дається багато інформації щодо бухгалтерської справи. Через це Пачолі вважається батьком бухгалтерії. День бухгалтера започаткували у 1972 році як День бухгалтерської кар’єри, але вже у 1976 році змінили назву на більш сучасну. Відомо, що бухгалтерія – давня професія, яка існує близько 6 тисяч років, перші представники професії були ще у стародавньому Єгипті. Треба пам’ятати, що в Україні Міжнародний день бухгалтерії не відзначається. Причиною є існування власного національного Дня бухгалтера, котрий святкують 16 липня. Але ніхто не забороняє українським фахівцям відзначати професійний день двічі на рік.

Міжнародний день патології. Подія International Pathology Day була запроваджена у 2014 році Королівським коледжем патологів RCPath з метою відзначити вклад працівників патологічних та лабораторних медичних служб у вирішенні глобальних питань охорони здоров’я. Робота медичних працівників у галузі патології спрямована також на покращення результатів щодо здоров’я людського суспільства. Спонсорами події виступають Sonic Healthcare UK та Британське товариство гематології. На конференціях розглядають питання вивчення та запровадження патологами й медичними працівниками інноваційних засобів і технологій, перспективи використання штучного інтелекту для проведення цифрової діагностики патологічних захворювань. В круглому столі, що організовують на честь свята, приймають учать провідні вчені, професори, лікарі та консультанти з різних країн світу – Великобританії, Саудівської Аравії, США, Малайзії тощо.

День кіберпсихології. Це наука, яка займається вивченням впливу комп’ютерів та технологій на людину, встановлення залежності між пристроями та користувачами. Кіберпсихологія останніх років стрімко розвивається з акцентом на взаємодію людини та комп’ютера. Незважаючи на те, що основний сплеск науково-технічних досягнень у цій галузі стався протягом 10-15 минулих років, кіберпсихологія як дисципліна виникла ще на початку 80-х років минулого сторіччя. Дата присвячена всім, хто має відношення до вивчення комп’ютерного середовища, інтернету. Завдяки розвитку кіберпсихології вчені мають можливість досліджувати, аналізувати та оцінювати вплив сучасних технологій на психологічні процеси – емоційна поведінка, засмученість, мотивування та наміри користувачів. Дана дисципліна дозволяє з’ясувати вплив комп’ютерних технологій на світове суспільство.

Міжнародний день вишивальниць. Його почали відзначати нещодавно – з 2013 р., але цю дату обрано невипадково. Вона співпадає з Днем святої Параскеви Іконійської, великомучениці III сторіччя. Усі шанувальники вишивки вважають Параскеву П’ятницю покровителькою їхньої праці. Згідно зі старовиною легендою, жінка народилася у багатій благочестивій родині. Її батьки були дуже набожними та найбільше поважали п’ятницю як день страждань Господніх, вони й дали дитині таке ім’я – Параскева-П’ятниця. Зазвичай у п’ятницю жінки-християнки не пряли, не виносили золи, не прали, а чоловіки не орали землю, бо це вважалося гріхом. З ім’ям Параскеви пов’язано багато старовинних звичаїв та традицій. Свята мучениця користувалася особливою любов’ю народу. Ікони з її образом раніше були майже в кожній домівці. Параскеву сприймали як покровительку будь-якої хатньої роботи, а особливою повагою свята користувалася у вишивальниць. Існувала традиція приносити до церкви первину льону та чіпляти до образів. Також предмети жіночого вишивання кидали до колодязя як пожертвування Параскеві.

Події:

1663 — укладені Батуринські статті.

1723 — за наказом імператора Петра І в Санкт-Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Був ув'язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.

1764 — Катерина ІІ скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в Гетьманщині президенту Малоросійської колегії Петру Рум'янцеву.

1770 — Вольтер заявив: «Якби бога не було, його варто було б винайти».

1926 — у Берліні відкритий Український науковий інститут.

1928 — у Києві відкритий будинок-музей Тараса Шевченка.

1945 – створена Всесвітня федерація демократичної молоді.

1948 — Вийшов Указ Президії ВР РРФСР «О выделении города Севастополя в самостоятельный административно-хозяйственный центр». Згодом в поточних документах СРСР Севастополь (разом з Кримською областю) став частиною УРСР, зокрема вся його адміністративна, господарча та партійна ланка підпорядковувалася Сімферополю та Києву.

1989 — у Львові відбулись установчі збори Товариства «Надсяння», яке репрезентує українців депортованих з українських етнічних територій, що після Другої світової війни були «передані» Польщі.

1970 — Запущено космічну станцію «Луна-17», котра через тиждень здійснила посадку на Місяць і доставила перший радянський самохідний пристрій «Луноход-1».

1975 — Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликане 16 грудня 1991 року).

1992 — Російські війська ввійшли в Інгушетію.

1993 — Групою сектантів «Білого братства», очолюваного Мариною Цвигун (Марія Деві Христос), та Юрієм Кривоноговим (Іоанн Свамі), було проголошено «кінець світу» та захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності «Білого братства» та викликало низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД.

1993 — в Україні заборонені усі воєнізовані недержавні організації.

1994 — Ірак визнав незалежність Кувейту.

2004 — Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович — 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004.

2004 — вийшов Firefox 1.0.

2009 — запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об'єднану енергосистему України).

Народились:

1433 — Карл I Сміливий, герцог Бургундії. Представник бургундської лінії Валуа. Син Філіпа III Доброго.

1483 — Мартін Лютер, християнський богослов, реформатор церкви.

1759 — Фрідріх Шиллер, німецький поет і драматург.

1903 — Терентій Масенко, український поет-лірик. († 1970).

1919 – Михайло Калашников, радянський конструктор, генерал, розробник автоматів і кулеметів

1928 — Енніо Морріконе, італійський композитор.

Новини компаній
17:00, 26 листопада