30 жовтня — 303-й день року (304-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 62 дні.
Іменинники (православні) — Йосип, Анатолій, Андрій, Сергій, Олександр, Леонтій (Левко), Кузьма, Юліан, Антон
Релігійні свята:
- пам'ять пророка Осії
- пам'ять преподобного мученика Андрія Критського
Народні прикмети:
- Сіре небо обіцяє дощі.
- Яскравий місяць обіцяє теплу і сонячну погоду, а блідий – дощ.
- Якщо до 30 жовтня третій день поспіль спостерігається іній з ранку, то сніг випаде рано.
- Якщо кішка спить цілий день, то скоро потеплішає.
Всесвітні свята і пам'ятні дні:
Міжнародний день ортопедичних медсестер і медбратів. 30 жовтня у світі відзначається день ортопедичних медсестер і медбратів, започаткований у 1990 році в США. Це свято мало національний характер до 2001 року, а надалі поширилося в такі країни, як Гонконг, Великобританія, Канада та інші. Метою впровадження цієї дати стало висловлювання поваги та подяки медичним працівникам, які присвятили своє життя ортопедії. Їхніми головними обов’язками є догляд за пацієнтами з травмами кістково-м’язової системи. Робота ортопедичних медсестер та медбратів потребує володіння спеціальними знаннями та навичками для того, щоб правильно оцінювати стан ран, накладати та знімати гіпсові шини, установлювати зовнішнє медичне пристосування на пошкоджені суглоби або кінцівки, знімати шви та інше. Від грамотності їхніх дій залежить швидкість одужання пацієнта та його повернення до повноцінного життя.
День працівників підрозділів по боротьбі з незаконним обігом наркотиків в Україні. 30 жовтня у 1993 році вийшов Указ Президента, згідно з яким в країні було створено цей спеціальний підрозділ. Метою свята є висловлення подяки працівникам правоохоронних органів. Вони щодня ризикують своїм життям, щоб не допустити появи в населених пунктах наркотичних засобів, що забирають здоров’я й життя багатьох людей.Цей відділ займається не тільки виявленням та ліквідацією злочинних угруповань та окремих осіб, що займаються виробництвом, переховуванням та розповсюдженням наркотиків, але також проводить масштабну роботу з профілактики наркозалежності. Особлива увага надається розповсюдженню інформації про небезпеку психотропних препаратів серед молоді та підлітків, які є найбільшою цільовою аудиторією наркодилерів.
День тренера в Україні (неофіційний). Щорічно 30 жовтня в Україні відзначається неофіційний День тренера, а з 2021 року Україна також має офіційне свято тренерів, яке відзначається 19 липня. Важливо не оминати ці дати стороною, бо тренер – такий самий педагог для спортсменів, як вчитель для школярів, викладач для студентів тощо. Тішить, що в нашій країні День тренера активно святкується людьми, пов’язаними зі спортом. Традиційно 30 жовтня спортсмени вшановують своїх наставників, вітаючи їх. Однак для тренера завжди найкращою нагородою залишаться успіхи та досягнення його вихованців. Їх перемоги – це також перемоги тренерів. Вітання в цей день приймають не лише тренери професійного спорту, але й тренери дитячих або юнацьких спортивних шкіл, клубів та секцій, а також фітнес-тренери та інструктори. На святкові заходи, приурочені до цього Дня, часто запрошуються ветерани спорту, заслужені тренери і спортсмени.
Події:
1653 — до гетьманської столиці Чигирина під залпи з гармат внесли труну з покійним Тимофієм Хмельницьким.
1888 — Лауд Джон запатентував кулькову ручку.
1918 — капітуляція Османської Імперії в 1-й світовій війні.
1941 — розпочалась блокада Севастополя із суші під час 2-ї світової війни. Після 250 днів оборони в липні 1942 року Севастополь капітулював.
1943 — На Московській конференції підписано угоду про створення ООН.
1961 — СРСР здійснив найпотужніший в історії вибух водневої бомби.
1987 — у Києві дебютував український рок-гурт «Воплі Відоплясова» («ВВ»).
Народились:
1735 — Джон Адамс, другий президент США.
1751 — Річард Брінслі Шерідан, видатний англійський письменник, драматург, політик.
1839 — Альфред Сіслей, відомий французький художник-пейзажист, один з засновників імпресіонізму.
1871 — Поль Валері, французький поет і філософ, яскравий представник французького символізму.
1881 — Вільям Боїнг, американський авіаконструктор.
1882 — Михайло Бойчук, український художник, маляр-монументаліст, лідер групи «бойчукістів», жертва сталінського терору.
1899 — Мандельштам Надія Яківна, письменниця-мемуарист, дружина Осипа Мандельштама. З двох років жила в Києві, вчилася живопису в майстерні Олександри Екстер.
1930 — Річард Гарріс, ірландський актор («Гладіатор», «Гаррі Поттер»).
1937 — Клод Лелуш, французький режисер, сценарист, актор.
1960 — Дієго Марадона, аргентинський футболіст.
1964 — Микола Сахно, українець, який у 2008 році пройшов пішки всю Україну по найдовшій широті і довготі за 68 днів.