24 жовтня — 297-й день року (298-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 68 днів.
Іменинники (православні) —Олександр, Анатолій, Вікторія, Зинаїда, Іларіон, Йосип, Лев, Макар, Моїсей.
Релігійні свята — пам'ять святого Пилипа (Філіпа).
Народні прикмети:
- Кури рано сідають на сідало – треба чекати морозу; чим вище вони сідають, тим сильнішим буде холод.
- Домашня птиця ховає голову під крило – до холоду.
- Ясний місяць – провісник морозу.
- Вітер подув з північного боку – до потужного холоду.
- Білки, миші і кроти запасають кормів більше, ніж зазвичай, – до суворої зими.
- Пізній листопад – до суворої і тривалої зими.
- Туман спускається – до відлиги.
Всесвітні свята і пам'ятні дні:
Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй (День ООН). День ООН - це день народження Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/2782 (XXVІ). 24 жовтня 1945 року, після того, як більшість держав-засновників ратифікували договір про створення всесвітнього органа, була офіційно створена Організація Об’єднаних Націй. У 1971 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла резолюцію, в якій вона рекомендувала державам-членам відзначати цей день як державне свято. Традиційно в цей день у всьому світі проводяться зустрічі, дискусії та виставки, присвячені цілям Організації та її досягненням. Традиційно в День Організації Об’єднаних Націй в залі Генеральної Асамблеї проводиться міжнародний концерт. Іноді влаштовуються спеціальні заходи, на яких Організація Об’єднаних Націй за допомогою електронних засобів комунікації зв’язується з різними містами світу.
Всесвітній день інформації про розвиток. У 1972 році Генеральна Асамблея заснувала Всесвітній день інформації про розвиток, мета якого полягала в залученні уваги світової громадської думки до проблем розвитку та до необхідності зміцнення міжнародного співробітництва для їх вирішення. Асамблея ухвалила, що дата цього дня повинна збігатися, в принципі, з Днем Організації Об’єднаних Націй, 24 жовтня, який також є датою прийняття в 1970 році Міжнародної стратегії розвитку на друге Десятиліття, розвитку Організації Об’єднаних Націй. Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/RES/3038 (ХХVІІ). Асамблея висловила переконаність в тому, що поліпшення розповсюдження інформації та мобілізація громадської думки, особливо серед молоді, були б важливим фактором для кращого усвідомлення проблем розвитку і сприяли б, таким чином, нарощуванню зусиль у сфері міжнародного співробітництва з метою розвитку.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Його метою є привернення уваги до цього небезпечного захворювання, поширення методів профілактики та підвищення рівня свідомості людей щодо шляхів передачі та впізнавання перших симптомів. Спеціалісти нагадують, що на даний час існує великий перелік країн, де зберігається ризик епідемії поліомієліту через низьку кількість щеплених людей. Лікарі запевняють, що щеплення 95% людей повністю припинить розповсюдження інфекції. Водночас вони попереджують, що зниження кількості щеплень за десять років призведе до масових спалахів хвороби, у результаті яких захворіє та може загинути понад 200 тисяч людей. Тому інформація про поліомієліт повинна поширюватися через медичні та навчальні заклади, ЗМІ. Особливу увагу треба надавати поясненням необхідності щеплень вагітним жінкам та молодим батькам.
Міжнародний день дій на захист клімату. Починаючи з 2009 року увесь прогресивний світ відзначає день дій на захист клімату. Його метою є привернення уваги громадських організацій та політичних лідерів держав до проблем змін клімату, які відбуваються під впливом людської діяльності. Також засновники свята прагнуть донести ідею, що охорона довкілля є обов’язком кожної людини, незалежно від її фінансового стану, статусу, віку, національності та інших ознак. Однією з основних проблем на планеті є підвищення рівня парникових газів у повітрі. Це провокує глобальне потепління, танення льодовиків на полюсах, повені, пожежі та інші природні катаклізми. Останнім часом на всіх континентах відчувається суттєва зміна клімату, яка негативно впливає на економічні та соціальні показники багатьох країн. Тому не слід думати, що тепер можливо залишатися осторонь цих процесів.
Тиждень роззброєння. Проводиться щороку з 24 по 30 жовтня під егідою ООН. Метою його запровадження стала пропаганда припинення гонки озброєнь та донесення до свідомості людства її небезпечності. Рішення про заснування свята було прийняте на Генеральній Асамблеї ООН у 1978 році. Тоді на порядку денному стояло питання зниження кількості зброї масового знищення, припинення військових конфліктів у деяких регіонах Азії, Америки та Африки, розробка заходів проти тероризму. Але усі ці проблеми залишилися актуальними і в сучасному світі. Деякі держави проводять розробки ядерної зброї та її нелегальні випробування. Вже декілька років триває російська агресія на сході України, в ході якого гинуть як військовослужбовці, так і мирне населення. Періодично спалахують війни у країнах Близького Сходу, Середньої Азії та на африканському континенті.
День свекрухи та тещі. Щорічно у четверту неділю жовтня святкується міжнародний День свекрухи та тещі, який має оригінальну англійську назву Mother-In-Law Day, та вшановує жінку, котра народила кохання вашого життя. У США це свято є національним, проте не має офіційного статусу. Таке святкування можна назвати незвичайним, але воно має багато прихильників по всьому світу. У 2021 році День свекрухи та тещі припадає на 24 жовтня.
Події:
1648 — Вестфальський мир, закінчилася Тридцятирічна війна (1618–1648) в Європі.
1857 — у Шеффілді (Велика Британія) заснований перший у світі футбольний клуб.
1861 — президент США Авраам Лінкольн одержав телеграфне повідомлення з Каліфорнії — це було перше трансконтинентальне телеграфне повідомлення в історії.
1901 — 43-літня вдова Анна Тейлор стала першою людиною, яка успішно спустилася вниз по Ніагарському водоспаду в бочці.
1929 — Чорний четвер і початок Великої депресії.
1935 — на Спаській вежі Московського Кремля встановлена рубінова зірка, виготовлена на Донбасі.
1939 — вперше в продаж надійшли нейлонові панчохи — в Уілмінгтоні, штат Делавер.
1941 — вермахт захопив Харків.
1945 — урочисто відкрито Організацію Об’єднаних Націй.
1949 — перверзійне вбивство письменника Ярослава Галана.
1960 — на стартовому майданчику космодрому Байконур за півгодини до першого пуску вибухнула ракета Р-16 конструктора Михайла Янгеля. За різними даними, в результаті аварії загинули від 74 до 126 осіб, це найбільша катастрофа в історії ракетної техніки.
1963 — на космодромі Байконур вибухнула ракета МБР Р-9А конструктора Корольова. Загинуло 8 людей. Вибух ракети в цей день став другим за три роки, після чого 24 жовтня вважають чорним днем космонавтики.
1964 — на території колишньої Північної Родезії проголошена незалежність. Країна стала іменуватися Замбією.
1986 — у Лондоні відкритий найбільший у світі магазин грамплатівок.
1990 — законом УРСР «Про зміни і доповнення до Конституції (Основного Закону)» скасована ст. 6 про керівну роль Комуністичної партії.
1991 — Верховна Рада проголосила без’ядерний статус України.
1999 — в Рогатині відкрито пам’ятник землячці Роксолані, коханій дружині османського султана Сулеймана I Пишного.
2005 — у Києві Фонд держмайна провів повторний аукціон з продажу «Криворіжсталі»: новим власником заводу стала компанія «Міттал Стіл».
Народились:
1632 — Антоні Ван Левенгук, нідерландський натураліст, фундатор мікроскопії.
1804 — Вільгельм Едуард Вебер, німецький фізик, творець першого телеграфу.
1882 — Імре Кальман, угорський композитор, автор оперет «Сильва», «Баядера», «Принцеса цирку» тощо.
1911 — Аркадій Райкін, артист естради, керівник театру «Сатирикон».
1936 — Білл Ваймен, бас-гітарист британської групи The Rolling Stones.
1944 — Віктор Прокопенко, екс-тренер донецького «Шахтаря».
1947 — Кевін Клайн, американський актор, лауреат «Оскара» («Французький поцілунок», «Чаплін»).
1966 — Роман Абрамович, один з найбагатших людей Росії, власник англійського футбольного клубу «Челсі».
1985 — Вейн Руні, англійський футболіст.