«Палац» для полегшення життя кропивничан: рік «Прозорого офісу»

Просто факт: бізнес у Кропивницькому реєструють швидше, ніж деінде в Україні – в нас це роблять в середньому по тридцять разів на день, і діляться досвідом онлайн.

Коли будували новий Центр надання адмінпослуг на Паученка, в передвиборних соцмережах писали, зокрема, й про «непотрібний палац для чиновників», рахували гроші, які пішли на реконструкцію колишнього будинку політпросвіти. Сьогодні можна казати, що його в місті реально не вистачало грубо шістдесятьом тисячам людей.

На стільки більше проти минулого року звернулося за потрібними послугами з січня по вересень. Ці місяці в 2020-му Центр ще знаходився на старому місці в будівлі міськради, і фізично не міг пропускати більше.

Що дають?

- Міський голова ініціював будівництво через потребу: профільне управління не витримувало навантаження, тієї кількості людей, яка зверталася, - каже директор департаменту надання адміністративних послуг міської ради Олександр Нікітенко. – Сьогодні послуги надаються набагато швидше. По-перше, в нас зараз більше фахівців, по-друге, за рахунок електронного документообігу. Наприклад, якщо надати витяг з Державного земельного кадастру раніше було 10-12 днів, зараз на другий день люди вже можуть отримати.

З початку року 96 тисяч відвідувачів залишили більше 130 тисяч заяв на послуги. Всього їх надають майже чотири сотні, від земельних питань і державної реєстрації – до нарахування субсидій, призначення соціальної допомоги чи пенсії, видачі паспорта, прописки.

- Фактично надає послуги не ЦНАП, їх надають профільні управління міськради, інші установи та відомства, - пояснює керівник. - І щоб людина не бігала по всіх цих кабінетах, відділах, фахівцях, вона звертається в один центр до універсальних адміністраторів…

Так зручніше

Можна сказати, що працівники бек-офісу, де обробляють звернення, ходять по кабінетах виконавців замість клієнтів. Ті ж вирішують всі питання в одному комфортному приміщенні в центрі міста, з ліфтами та електронною чергою. Замість, наприклад, поїздки в колишнє МРЕВ на Балашівці. Послуга реєстрації нових автівок має відкритися в «Прозорому офісі» найближчим часом.

- Вторинний ринок передбачає проведення експертизи, на яку ми не маємо повноважень, - уточнює Нікітенко. - Якщо дозволять незалежним експертним центрам перевіряти, умовно, чи не були «перебиті» номери, то й вторинний ринок зможемо взяти на себе. Також видача водійських посвідчень – теж у нас буде, є потрібне обладнання.

Підхід діє в обидва боки: збираючи послуги під одним дахом, департамент працює і віддалено – також для зручності.

- Люди звикли ходити в «жеки». Тому працівники нашого відділу розташовані на віддалених робочих місцях в ЖЕО. Тобто людині з Попова не треба їхати в ЦНАП, щоб виписатись або прописатись. У нас там є фахівець, він підключений до системи, реєстру територіальної громади, і надає ці послуги на місці. Так само для зручності містян віддалені робочі місця створені на Новому. Там є фахівці з реєстрації місця проживання, бізнесу, речових прав, з управління соціального захисту туди по графіку виїжджає фахівець, - каже директор департаменту.

Іще аспект – тактильна плитка та шрифт Брайля, вбиральня, облаштована для людей з особливими потребами та на візках, перекладач мовою жестів онлайн у планшеті. І, зрештою, близько десятої частини клієнтів Пенсійного фонду, які обслуговуються в ЦНАПі Кропивницького, приїжджають з-поза міста. Кажуть, сюди їм діставатись зручніше, ніж до своїх райцентрів…