Оникіївське лісове господарство втратило понад 7,8 млн грн

Фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області завершили державний фінансовий аудит діяльності державного підприємства «Оникіївське лісове господарство» (далі – Господарство, лісгосп) за період з 01.01.2017 по 31.12.2020.

Встановлено погіршення фінансового стану лісгоспу протягом 2017–2020 років. Аудитори визначили низку факторів та недоліків в управлінні Господарства, а також виявили порушення, що призвели до непродуктивних витрат та упущення вигоди отримання доходів на понад 7,8 млн грн.

Насамперед виявлено, що через зміни в Законі України про заповідний фонд, які стосуються заборони рубок і видалення захаращеності на територіях заказників, а також необґрунтовану відмову органів місцевого самоврядування надати дозвіл проведення санітарних рубок у ландшафтному заказнику місцевого значення «Зелена Брама», лісгосп не міг проводити санітарно-оздоровчих заходів, як це передбачено вимогами чинного законодавства. Надалі ці негативні фактори сприятимуть розмноженню і поширенню ореолу розповсюдження шкідників і захворювань лісу. Через зазначені чинники вже зменшилися запаси ліквідної деревини, а лісгосп утратив розрахунково майже 3,5 млн грн доходу за 2020 рік. Місцеві бюджети розрахунково недоотримали 119,4 тис. грн рентних платежів.

Установлено факти безоплатної передачі з балансу Господарства товарно-матеріальних цінностей на майже 610 тис. грн кільком лісогосподарським підприємствам Кіровоградської області, що свідчить про проведення непродуктивних витрат.

Поряд із цим неефективні управлінські рішення протягом 2017–2020 років призвели до упущення вигод на понад 1,3 млн грн: суб’єктам господарювання, які не викупили придбану через публічні торги лісопродукцію, не нараховувалися штрафні санкції, а також узагалі не проводилася претензійно-позовна робота.

Аудитори виявили, що Господарство зайво перерахувало понад 1,9 млн грн профспілці лісгоспу на проведення культурно-масової, фізкультурної та оздоровчої роботи в розмірі, що перевищує мінімальний розмір платежів (від 2,1% до 2,9% від фонду оплати праці).

Позаяк Господарством не оформлено в повному обсязі права постійного користування на земельні ділянки, які належать до лісового фонду лісгоспу, 3,0 га з них вилучено. Вартість земель за нормативно-грошовою оцінкою становить 95,7 тис. грн. Надалі, якщо лісгосп не оформить права постійного користування на землі, це може призвести до протиправного вилучення ділянок із державної власності зі зміною їх цільового призначення.

Підсумовуючи загальні результати аудиторського дослідження, фахівці Управління надали 7 пропозицій для поліпшення ефективності управління коштами та покращання фінансових результатів діяльності лісгоспу.