До Світловодського бюро правової допомоги звернулася клієнтка з проханням надати їй правову допомогу щодо стягнення аліментів зі свого чоловіка. Отримання аліментів було необхідним для утримання її як матері, яка разом проживає та виховує їх спільну малолітню дитину, до досягнення останньою трьох років.
Через повне ігнорування чоловіком своїх обов’язків турбуватися про сім’ю, у клієнтки склалася тяжка матеріальна ситуація. Вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною, не працює та крім соціальної допомоги на утримання дитини інших доходів не має. Чоловік жодної матеріальної допомоги для родини не надає.
Правову допомогу надавала Алла Мирошник, начальниця Світловодського бюро правової допомоги.
Трапляються випадки, коли один з батьків, який здійснює догляд задитиною віком до трьох років, позбавлений можливості працювати та повною мірою реалізовувати необхідні потреби. При цьому варто зазначити, що такі батьки мають право на утримання від іншого з батьків дитини до досягнення нею трирічного віку.
Зокрема, таке право виникає на підставі постійного проживання дитини з одним з батьків, незалежно від його матеріального становища та факту працевлаштування.
Однак, досить часто один з батьків відмовляється турбуватися про свою сім’ю та не бере участі у її матеріальному забезпеченні, у той час, коли другий з батьків не має можливості утримувати себе та малолітню дитину самостійно. Причиною того є перебування у соціальній відпустці по догляду за дитиною до трьох років та непрацездатністю на період відпустки.
В зазначених вище випадках, відносно одного з подружжя необхідно ставити питання про надання утримання у вигляді аліментів іншому з подружжя з яким постійно проживає дитина.
Клієнтка з батьком дитини перебуває в зареєстрованому шлюбі. Чоловік є батьком дитини, що підтверджено свідоцтвом про народження. Дитина проживає разом з мамою, а батько проживає окремо від сім’ї. Крім щомісячної одноразової соціальної допомоги при народженні дитини, у розмірі 860 гривень, клієнтка інших доходів не має.
Алла Мирошник, юристка Світловодського бюро правової допомоги склала позовну заяву до суду про стягнення аліментів на утримання матері до досягнення дитиною трьох років. В позові зазначалося, що право на утримання має дружина, з якою проживає дитина. Таке право виникає незалежно від її матеріального становища, а також від того працює вона чи ні.
Утримання одному з подружжя надається у грошовій формі, а саме у твердій грошовій сумі або частці від заробітку (доходу) другого з подружжя. В даному випадку клієнтка визначила своє утримання у вигляді твердої грошової суми у розмірі 2000 гривень, кожного місяця.
Місцевий суд задовольнив позовну заяву та ухвалив рішення про стягнення з чоловіка клієнтки аліментів на її утримання, як дружини з якою проживає малолітня дитина. Аліменти на утримання були стягнені в твердій грошовій сумі у розмірі 2000 гривень, щомісячно, починаючи з моменту звернення до суду з позовною заявою і до досягнення дитиною трирічного віку.
Чи має право на утримання мати малолітньої дитини після розлучення з чоловіком, тобто батьком дитини?
Право на утримання має вагітна дружина, а також дружина з якою проживає дитина і в разі розірвання шлюбу, головною підставою є факт постійного проживання малолітньої дитини з матір’ю.
У яких випадках право дружини на утримання припиняється?
Право на утримання може припинятися в разі припинення вагітності, народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини. Також право дружини на утримання припиняється, якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.