До місцевих виборів в Україні залишилося п'ять місяців – вони відбудуться 25 жовтня. Зараз ще немає навіть приблизних списків охочих зайняти крісла мерів українських міст, але можна припустити, що більшість чинних міських голів спробують зберегти свій пост. А значить, жителі вже можуть робити висновки: задоволені вони своїм міським головою чи ні. Щоб прояснити картину, «Слово і діло» проаналізує, як кожен мер виконує свої передвиборчі обіцянки. Сьогодні на черзі – міський голова Кропивницького Андрій Райкович.
Відзначимо, обіцянки всіх очільників обласних центрів можна подивитися за посиланням. З повною методологією, за якою аналітики «Слово і діло» відстежують виконання обіцянок всіх політиків, можна ознайомитися тут.
Які програмні обіцянки виконав Райкович
В Андрія Райковича досить велика передвиборча програма, поділена на різні напрямки – культура, благоустрій, безпека, спорт, будівництво тощо. З обіцянками щодо культури мер непогано впорався.
Зокрема, Райкович виконав обіцянки відремонтувати корпус музичної школи імені Генріха Нейгауза (роботи завершили наприкінці 2016 року, їх вартість становила трохи більше 1 млн грн), завершити реконструкцію приміщення міського літературно-меморіального музею імені Карпенка-Карого (також завершена наприкінці 2016-го, вартість – 445 тис. грн), завершити ремонт дитячої художньої школи імені Олександра Осмьоркіна.
Також Райкович виконав обіцянку створити єдину міську інформаційну мережу бібліотечних установ. Вона була створена у 2016 році за рахунок коштів міського бюджету. Для бібліотек закупили комп'ютери, підключили до інтернету. Як і обіцяв мер, була запроваджена щомісячна стипендія переможцям всеукраїнських і міжнародних олімпіад. Її виплачують за рахунок видатків загального фонду за управлінням освіти міськради.
Вийшло в міського голови ремонтувати щороку 5 шкільних спортзалів. Усього за час каденції Райковича у Кропивницькому відремонтували 26 шкільних спортивних залів.
У програмі Райковича була обіцянка розробити й реалізувати програму «Тривожна кнопка», яка передбачає встановлення відеокамер цілодобового спостереження в громадських місцях (навчальні заклади, медичні установи, при в'їзді до міста і на його вулицях). Станом на червень минулого року в місті реалізували перший етап програми, встановивши 81 камеру відеоспостереження. Крім того, камерами обладнали всі комунальні автобуси й тролейбуси, а в кабінах водія були встановлені тривожні кнопки. Станом на травень 2020-го у Кропивницькому вже 162 камери і 61 кнопка тривоги в комунальному транспорті. Тож обіцянка виконана.
Що стосується охорони здоров'я, Райкович відкрив міське гемодіалізне відділення. Воно почало свою діяльність у вересні 2017 року в приміщенні колишнього відділення консервативної гінекології пологового будинку ім. Святої Анни. Також у Кропивницькому був створений «Інсультний центр», він теж запрацював у вересні 2017-го.
Які обіцянки провалив Райкович
Ще ні в кого з міських голів не вийшло побудувати сміттєпереробний завод, у Райковича теж не вийшло реалізувати проєкт. У 2017 році стало відомо, що Міністерство регіонального розвитку підтримало проєкт, а Кіровоградська облдержадміністрація пропонувала місцевій владі свою допомогу й алгоритм дій. Але в міськраді говорили, що проєкт потребує доопрацювання.
Торік секретар міської ради Андрій Табалов так описав ситуацію: «Я вивчав питання щодо будівництва сміттєпереробного заводу в Кропивницькому. Поки немає реальних інвесторів, які побудували б його тут. Треба розуміти, що для цього необхідні значні кошти. Наразі єдиний вихід – дегазація». Отже, сміттєпереробного заводу не буде.