ТОП-5 очікувань нового року

У 2013 році українці будуть працевлаштовуватися по-новому, платити податок на квартири і, можливо, на валюту. А країна в цілому має визначитися, що їй важливіше - дружба з Росією, і як наслідок вступ в Митний союз, чи грошова допомога від Міжнародного валютного фонду

Девальвація гривні, зростання дефіциту Державного бюджету, зменшення темпів зростання економіки та валового внутрішнього продукту. З цим усім нам пропонують жити в 2013 році. Проте головні сюрпризи прийдешнього року ще попереду. Інтрига тримається на ряді політичних рішень, які може прийняти наша влада заради чергового “покращення”.

Який союз ближче

У 2013 році Україна має поставити крапку в питанні, який союз: Митний чи Європейський їй ближче. Європа вже давно втомилася натякати, що і далі сидіти на двох стільцях уже не вийде. І схоже, влада зробила свій вибір, і він не на користь Європи. В уряді - своя реальність.

- Є реальність, на цю реальність припадає 60 мільярдів доларів нашого експорту. Для порівняння сказати, на ЄС припадає близько 40 мільйонів доларів, - заявив наприкінці грудня прем'єр Микола Азаров. - Для нашої економіки життєво важливо домовитися і взаємодіяти з країнами Митного союзу.

Якби прем'єр подивився статистику, то побачив би, що за останні роки експорт в країни Європи збільшився в кілька разів, натомість в країни пострадянського простору демонстрував значно скромніші досягнення. Але і це не головне. Такою позицією влада фактично іде від меншого спротиву.

- У Митний союз поставляється як раз те, що ми не можемо продати на інших ринках, - резюмував Азаров.

Тобто замість підтримки бізнесу і створення умов для підвищення конкурентноздатності наших товарів, влада дає “карт-бланш” на подальше продукування того “що ми не можемо продати в інші країни”.

На думку експертів, прем'єр трохи недоговорює. Насправді на кону, як завжди, ціна газу. Є розмови, що російська сторона при вступі України в Митний союз, готова здешевити газ для України в два-три рази. Звісно, жодних документів, зрозуміло, ніхто не бачив. Це дасть українській владі можливість ще деякий час не дражнити населення, яке уже через два роки знову вибиратиме президента, підвищенням тарифів на газ і комуналку. Але максимальний виграш отримають експортери - власники енергоємних виробництв - металургійних і хімічних підприємств, вони теж зможуть відкласти вливання в підвищення енергоефективності своїх підприємств. Вирок більшості експертів жорстокий: східний вектор дасть короткотерміновий торговий ефект, але стратегічно Україна багато чого

втратить як у політичному, так і в економічному плані. Мінуси: консервація олігархічної моделі розвитку, відсутність модернізації економіки, девальвація національної валюти і, найголовніше, - часткова втрата економічного суверенітету.

Кредит МВФ

Тим часом візит місії Міжнародного валютного фонду запланований в Україну у січні.

Водночас, в Кабміні уже переконують, що і далі можуть обходитися без кредиту Міжнародного валютного фонду. Хоча експерти наголошують на зворотному. Це може допомогти покращити інвестиційний клімат і ситуацію на фінансовому ринках. Для нас з вами черговий кредит, при умові його правильного використання владою, означає більш стабільний курс і здешевлення банківських позик.

Якщо ж Україні не вдасться "розморозити" співпрацю з МВФ, міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings може знизити кредитний рейтинг України. А це погіршить і без того негативні очікування інвесторів.

Примітно, що офіційно Україна не рве всі кінці для співпраці, в Кабміні зазначають, що сподіваються на відновлення співпраці, але при умові не підвищення тарифів на газ. Але тут є нюанс - насправді Міжнародний валютний фонд не вимагає підвищення тарифів на газ для населення, а щоб НАК “Нафтогаз” був беззбитковою організацією... Але влада знайшла тільки один спосіб покращення фінстану “Нафтогазу” - підвищення тарифів для населення.

Закон про зайнятість

З першого січня набрав чинності Закон «Про зайнятість населення». З одного боку, документ спрямований на боротьбу з безробіттям і дискримінацією у сфері зайнятості, сприяє працевлаштуванню молодих спеціалістів, інвалідів, одиноких батьків. З іншого - його реалізація може заподіяти масу незручностей роботодавцям і фірмам, що надають послуги у цій сфері.

З метою стимулювати зайнятість, підприємствам, де будуть створені нові робочі місця, обіцяють компенсацію по сплаті єдиного соціального внеску. Студентам обіцяють стажування з відкриттям трудової книжки. А тим, хто захоче працювати в селі, обіцяють допомогти фінансово. Як це все відбуватиметься на практиці - поки що не відомо. Так само і те, як за пошук працівників платитимуть самі роботодавці. Скоріш за все, кадровим агентствам доведеться просто перейти на новий формат роботи.

Революція нерухомості

Справжня законодавча революція чекає ринок української нерухомості в 2013 році. Набрали чинності два закони щодо нерухомості. За першим - українцям доведеться сплачувати податок за великі квартири (більше 120 м кв.), а також, якщо за ними числиться щонайменше два об'єкти нерухомості. Сплачуватиметься податок з липня.

За іншим законом ми маємо реєструвати права власності на нерухоме майно не в бюро техінвентаризції. Перехід права власності на квартири від одного власника до іншого посвідчуватимуть нотаріуси. А реєстратори проводитимуть такі ж операції з приватними будинками і земельними ділянками

 

Готівка і валюта

Незважаючи на те, що депутати поки що відклали розгляд нашумілого податку з продажу валюти, це ще не означає, що ця ідея остаточно похована. У випадку прийняття законопроекту, при продажі валюти ми сплачуватимемо 10% (за останньою редакцією) податку до Пенсійного фонду.

У Нацбанку кажуть - законопроект є лояльним і головна його ціль - захистити інтереси звичайних громадян.

- Законопроект направлений на захист інтересів звичайних громадян, щоб вони не втрачали свої заощадження через спекуляції та постійне очікування падіння курсу, - каже начальник валютного відділу Вінницького територіального управління Нацбанку Валентина Брайко. - Водночас, спекулянтам буде дуже важко купити і продати валюту без втрат, бо податок в 10% зробить ці операції нерентабельними. Головна мета законопроекту - максимальне залучення валюти, яка знаходиться на руках населення до банків.

Так, якщо ви маєте долари, які бажаєте продати, у випадку запровадження податку, достатньо буде покласти необхідну суму на банківський депозит на термін не менше 30 днів. По закінченні терміну ви просто конвертуєте валюту вкладу в гривню і не сплачуватимете податок. Ще одна операція з валютою, яка не оподатковуватиметься - це дохід при продажу казначейських валютних облігацій. Також не буде оподатковуватися іноземна валюта, яку ви отримаєте у вигляді закордонного переказу, при умові, що його сума в еквіваленті менша ніж 150 тисяч гривень (протягом місяця).

- До того у разі прийняття законопроекту буде запроваджений тримісячний перехідний період, - каже Валентина Брайко. - Тобто, за цей час населення може зорієнтуватися, що йому робити з існуючою валютою.

Крім того, в 2013 році Нацбанк планує ввести обмеження і на розрахунок готівкою. За інформацією, яка є на даний час, мова іде про те, що всі операції на суму більше 150 тисяч гривень повинні будуть здійснюватися тільки через банки.

У листопаді Кропивницький відвідають багато артистів, які влаштують незабутні концерти в обласній філармонії.
17:32, Вчора