Ми мріємо і намагаємось робити все для того, щоб благодійність була звичною частиною життя українців. І обов'язково, щоб вона була безпечною і для самих благодійників, і для сімей, в яких потрібна допомога.
Про це повідомляє Міжнародний благодійний фонд "Янгол Життя", передає 0522.
Отже, на що варто звернути увагу, коли вас просять допомогти. Ці рекомендації особливо актуальні у випадках, якщо ви не знайомі або мало знайомі з фондом чи сторінкою допомоги, які хочете підтримати.
Більшість шахрайських зборів ведеться адресно для хворих людей, часто дітей, з постійним нагадуванням: людина страждає/помирає, кошти потрібні негайно, коштів не вистачає катастрофічно/ якщо ви не допоможете сьогодні, затра дитина помре/ будьте милосердними! Нікому не хочеться відчувати провину у стражданнях інших і ми мимоволі поповнюємо рахунки злодіїв, які наживаються на горі людей. Тиск на жалість — улюблений метод комунікації шахраїв. Їхня мета, щоб благодійник не замислювався про можливість обману і не ставив раціональні запитання.
Ще одна велика помилка, яку часто роблять благодійники - вважають, що перераховують невелику суму і, навіть, якщо збір шахрайський, нічого страшного. "З моїх 20 гривень вони не розбагатіють, а я буду спокийний, що не пройшов повз"... Уявіть, якщо сотні чи тисячі людей перерахують лише по 20-50 гривень. Суми виходять досить значні і саме ці суми могли б допомогти там, де це дійсно потрібно!
Відсутність звітів по зібраних та витрачених сумах - найпоширеніша ознака шахрайських зборів. Кожна людина, яка перерахувала будь-яку допомогу чи тільки збирається це зробити, має право отримати інформацію про використання цих коштів. Якщо збір публічний, то і звіт по ньому так само має бути публічним! І немає ніякого сорому в тому, щоб запитати, скільки коштів уже зібрано, де можна побачити чеки та квитанції про використання цих коштів, чому використовуються/купуються саме ті ліки ( усі ліки мають бути призначені лікарями), скільки коштів не вистачає до закриття збору. Часто, після подібних запитань, сипляться відповіді типу: "у мами/тата немає часу на такі дурниці", "ну і що, що купили іграшки/каву/піцу, а не ліки на які збиралися кошти", "не дай Боже вам опинитися на місці цих нещасних", "той, хто дійсно допомагає, не понинен вимагати звіту" і.т.ін. Не звертайте уваги на подібні коментарі! Благодійність повинна бути розумною!
Документи! Ще один дуже важливий пункт! На сьогодні вони є в більшості навіть шахрайських зборів. Тому, їх треба перевіряти і читати з особливою уважністю, якщо ви хочете, щоб ваші гривні допомогли дитині, а не стали заробітком для злодія. Перевіряйте дати, що вказуються на довідках чи виписках, місця видачі цих довідок і місця проживання тих, хто просить про допомогу, реквізити, на які ведеться збір. Через пошукові системи спробуйте знайти більше інформації про людину чи дитину на яку ведеться збір. Іноді можна знайти по декілька реквізитів на одну й ту ж дитину.
В нашій країні досить багато фондів, які надають допомогу в лікуванні. Запитайте до яких фондів вже зверталася родина, з якими співпрацювали. Шахраї зазвичай агресивно висловлюються на адресу благодійних організацій та безпідставно звинувачують їх, відмовляючись звертатись до будь-яких фондів. Але буває і так, що можуть навмисно називати відомі фонди з розрахунком на те, що ім’я організації приспить вашу пильність. В такому випадку можна запитати у цих фондів, чи є зазначена людина їхнім підопічним.
Не потрапити на гачок зловмисників допоможе перш за все перевірка інформації в мережі та правильно поставлені запитання тим, хто веде збір.
Друзі, ми радимо зберегти цю інформацію і користуватись нею, щоб вашу допомогу отримували ті, кому вона дійсно потрібна. Нехай благодійність дарує вам радість!