Про зміни у порядку застосування іноземної робочої сили

Відповідно до статті 42 Закон України “Про зайнятість населення” та Порядку видачі, продовження дії та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2013 № 437 (із змінами), в Україні здійснюється захист внутрішнього ринку праці шляхом регулювання залучення до роботи іноземних працівників. Органами державної служби зайнятості видаються роботодавцям дозволи на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Згідно статистичних даних в 2016 році в Україні працювало 9843 іноземця. Із загальної кількості працюючих іноземців більшість становили громадяни Російської Федерації (1681 особа), Туреччини (1379 осіб), Білорусі (516 осіб), Польщі (469 осіб), Азербайджану (489 осіб). В Кіровоградській області працювало менше 50 іноземців.

Верховною Радою України прийнято Закон України від 23.05.2017 № 2058- III “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення бар’єрів для залучення іноземних інвестицій” (далі - Закон), яким внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, “Про зайнятість населення” та “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що посвідчують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”. Закон опубліковано у газеті “Голос України” 27.06.2017 та набирає чинності через 3 місяці з дати публікації (27.09.2017).

Законом внесені суттєві зміни до законодавчих актів, які регулюють питання застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Зокрема, нормами Закону:

дозволено застосовувати працю іноземців на підставі дозволів державної служби зайнятості фізичним особам-підприємцям (на поточний момент дозволи видаються тільки юридичним особам);

введена залежність права на отримання дозволу від розміру очікуваної заробітної плати іноземного найманого працівника (крім окремих категорій іноземців);

зменшена кількість документів, що подаються роботодавцями для отримання дозволу.

Зі слів Богдана Стояна, заступника директора обласного центру зайнятості, враховуючи кардинальні зміни у системі видачі дозволів, обласним центром зайнятості планується послідовне розміщення на власних Інтернет-ресурсах, у тому числі у відкритій групі “Електронний кадровий клуб Кіровоградського обласного центру зайнятості” у соціальній мережі Facebook , консультацій з питань застосування Закону. Електронною поштою роботодавцям, які застосовують працю іноземців на підставі дозволі, вже направлена інформація загального спрямування про зміни у законодавстві. За сприянням регіональної торгово-промислової палати планується оновлення матеріалів у рубриці “ Застосування іноземної робочої сили ”. Після надходження роз’ яснень щодо реалізації змін у законодавстві також планується проведення детального он-лайн семінару для роботодавців.